İşten çıkarılan işçiler DTP'li Belediye'yi protesto etti


İşten çıkarılan işçiler DTP'li Belediye'yi protesto etti

İşten çıkarılan işçiler DTP'li Belediye'yi protesto etti
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (DİSKİ) taşeron firmasında işten çıkarılan 58 işçi, aileriyle birlikte belediye önünde oturma eylemi yaptı.4 aydan bu yana yasal haklarını alamadıklarını belirten işçiler, alacaklarını tahsil edinceye kadar eylemlerini sürdürüp, açlık grevine gideceklerini söyledi. Eşi işten çıkarılan Medine Daşçı, Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir’e tepki gösterip, “Oturduğu koltuğa hiç güvenmesin, Hani Diyarbakır, halk onun kalesiydi, milletiydi? O zaman niye milletine zulüm çektiriyor. Niye işkence çektiriyor. Yazık değil mi çocuğumuza ? Bize yazık değil mi?” dedi.
DİSKİ'ye bağlı taşeron firmada 10 yıldan bu yana sayaç okuma, ağaç kesme gibi işlerde çalışan 58 işçi 4 ay önce, yapılan ihalede çalıştıkları firmanın yeni ihaleye girmemesi üzerine yeni firma tarafından geçen ay işten çıkarıldı. İşçiler, önceki firmada kalan ücret ve kıdem tazminatlarını alamayınca dava açtı. İşçiler, bu süre içinde belediye yetkililerin kendilerine işlerine döneceğini ve haklarını da alacağı yönünde söz verdiklerini ancak bunların yerine getirilmediğini öne sürdü. İşçiler bugün eşi ve çocuklarıyla birlikte belediye binası önünde oturma eyleminde bulundu.
Ellerinde, ‘Hakkımız istiyoruz’, ‘Bizi aç bırakmayın’ yazılı dövizler taşıyan çocuklar babalarının tekrar işlerine dönmesini istedi. Haklarının geri verilemsini isteyen işçiler yeniden işe alınıncaya kadar eylemlerini sürdürüceklerini söyledi. Eşine destek vermek için eyleme katılan 2 çocuk annesi Medine Daş, Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Osman Baydemir’e seslendiğini belirterek, şunları söyledi:
“Vicdanın sızlamıyor mu? Oturduğu koltuğa hiç güvenmesin. Onun gibi niceleri gelip geçmiştir. Kimin sayesinde oturuyor? Biz halkın sayesinde o koltukta oturuyor. Biraz elini vicdanına bıraksın halkına eziyet ettirmesn. Hani Diyarbakır, halk onun kalesiydi, milletiydi? O zaman niye milletine zulüm çektiriyor. Niye işkence çektiriyor? Yazık değil mi çocuğumuza ? Bize yazık değil mi? Ben sara hastasıyım ben nasıl tedavi olacağım. Ne olacak bizim halimiz? İnşallah elimizden bir tutacak. Osman Baydemir bize el uzatmıyorsa hangi parti olursa olsun biri bize elini uzatsın. Buradan Başbakan Erdoğan'a sesleniyorum; Bize elini uzatsın. Ahmet Bilgin döneminde çalışanları çıkardılar ne hakkı var. Kendisi yan gelip yatıyor. Karnı tok sırtı pek. Fakir fukaranın halinden tabii ki anlamaz.”(dha)