İşten çıkarılma girişimine karşı silahlı eylem!

İşten çıkarılma girişimine karşı silahlı eylem!
İşten çıkarılma girişimine karşı silahlı eylem!
Muğla'nın Milas Belediyesi'nde taşeron işçi olarak çalışan 35 yaşındaki Haldun Topçu, dört aydır ücret alamadığını ve sağlık sorunları nedeniyle işten çıkartılmak istendiğini ileri sürerek belediye binasında av tüfeğiyle ateş açtı.Kaymakam Şahin Aslan ve Milas İlçe Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş'ın kendisine yardım sözü vermesi üzerine Topçu, 45 dakika süren eylemine son verdi.
Milas Belediyesi'nin taşeron firmasında park ve bahçe biriminde işçi olarak çalışan Haldun Topçu, bugün saat 08.30 sıralarında belediye binasına geldi. Belediyenin giriş kapısının üst kısmındaki balkona çıkan evli ve dört çocuk babası Topçu, yanında getirdiği av tüfeğiyle havaya bir el ateş etti. Belediye çalışanlarının binaya girmesine engel olan Haldun Topçu, kasıklarındaki ağrı nedeniyle bir süredir işe gelemediğini belirterek, “Doktor kontrolünde ilaç alıyorum. Yeniden doktora gitmek için sevk almaya geldim, fakat verilmedi. Dört aydır ücret de alamıyorum. Başkan geçen gün çalıştığım birime gidip, ilişiğimin kesilmesini istemiş. Keyfimden işe gelmemezlik yapmıyorum” diye konuştuktan sonra, bir el daha havaya ateş etti.
Eski Belediye Başkanı DSP'li Hürol Önder döneminde işe alındığını ve bu nedenle seçimlerde de Önder'i desteklediğini belirten Topçu, seçimleri kazanan CHP'li Muhammet Tokat'ın kendisini işten çıkartarak cezalandırmak istediğini iddia etti.
Olay yerine gelen Kaymakam Şahin Aslan ve Milas İlçe Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş'ın yardım sözü üzerine ikna olan Haldun Topçu, elindeki ilaç torbasını ve av tüfeğini yere bırakarak, 45 dakikalık eylemine son verdi. Polis tarafından gözaltına alınan Topçu, ifadesine başvurulmak üzere Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.


‘İDDİALAR ASILSIZ’

Milas Belediye Başkanı CHP'li Muhammet Tokat, elinde av tüfeğiyle belediye binasının balkonuna çıkan Haldun Topçu'nun iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Topçu'nun kendisinden önceki belediye başkanı döneminde işe alındığını belirten Başkan Tokat, “Haldun Topçu, temizlik işleri kadrosunda işe alınmış, ancak daha sonra park ve bahçelere görevlendirilmiş. Göreve geldiğimde herkesin kendi kadrosunun bulunduğu birimlerde çalışmaları istedim. Çünkü daha önceki görevlendirmeler nedeniyle kimin nerede çalıştığı belli değildi. Ancak, Topçu, temizlik işleri birimine gönderilince, rapor alıp işe gelmemeye başladı” dedi.
Başkan Tokat, Haldun Topçu'nun belediyeyle ilişiğinin kesilmesi konusunda bir talimatı olmadığını da ifade etti. Kendi döneminde, işçilerin ücretlerinin düzenli ödendiğini de vurgulayan Başkan Tokat, “Sadece bu ay biraz gecikmeli ödeme yapabildik. Ancak, alacağı birikmiş işçimiz yok. Haldun Topçu'nun aldığı raporlara bağlı olarak özel bir durumu olabilir. Onu bilmiyorum” dedi. (dha)