İşten çıkmayana dayak

Adana'nın merkez Yüreğir Belediyesi'nde dayak ve tehditle işçi çıkarıldığı iddiaları sürüyor.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Adana'nın merkez Yüreğir Belediyesi'nde dayak ve tehditle işçi çıkarıldığı iddiaları sürüyor. Bazı işçilerin savcılığa suç duyurusu yapmasından sonra, dün de temizlik işçisi İsmail Maksan, işten istifa etmesini isteyen bir grupça dövüldü.
Arkadaşlarının hastaneye kaldırdığı beş yıllık işçi Maksan, "10 kişiydiler.
Diğer arkadaşlarım gibi beni de önce tehdit edip, istifa etmemi istediler. Kabul etmeyince dövdüler. Biz istifa edince işe kendilerinin gireceklerini söylediler" dedi. Maksan, iç kanama ihtimaline karşı bir süre hastanede gözetim altında tutuluyor.
Liste yapmışlar
Maksan'ı hastaneye getirenlerden Tahsin Sarıçam, kendisinin de bir çok arkadaşı gibi tehdit edildiğini ve 20 gün önce istifa etmek zorunda kaldığını söyledi.
AKP'li Ömer Topçu'nun belediye başkanı seçilmesiyle birlikte, işçilerin işten istifa etmeleri için dövülüp, ölümle tehdit edildiği iddiaları gündeme geldi. İddiayagöre Topçu'yu seçimde destekleyen bazı kişiler, ellerinde işten çıkarılacakların isimlerinin bulunduğu bir listeyle belediye içi ve dışında terör estirmeye başladı.
Bu kişilerin, listede ismi bulunanları, "Seni müdür çağırıyor" diyerek bir odaya götürüp, "İşten istifa edeceksin. Çalıştığınız yeter, biraz da biz çalışacağız. İşten çıkmazsan seni öldürürüz" diyerek tehdit ettiği ileri sürüldü.
250 işçinin zorla istifa ettirildiği belediyede, son olarak geçen cumartesi günü dokuz işçinin, 'İşe götürüleceksiniz' denilerek başka yere götürüldüğü ve tanımadıkları 30 kişilik bir grupça dövüldükten sonra tehditle istifa dilekçesi imzalatıldığı belirtildi.
Başkandan itiraf
Başkan Topçu ise iddiaları şöyle değerlendirdi: "750 işçinin işten çıkarılması gerekiyor. Boş oturup maaş almak isteyenler tahrikte bulunuyor. Bunun sonucu bazı nahoş olaylar yaşanıyor."
Kendilerine zorla istifa dilekçesi imzalattırıldığını ileri süren Ahmet Ağcalı, Osman Ağcalı, Saim Okutucu ve Tamer Özer, Başbakan'dan yardım istedi. Ahmet Ağcalı, şunları söyledi:
"İşten çıkarılmadan önce tehdit edildiğimi savcılığa bildirdim. Belediyede çete var. Topçu'nun fedaileri, başıma silah dayayıp istifa dilekçesini imzalamaya zorladı. Kabul etmeyince 20 kişi saldırdı. Mecburen imzaladım. Belediyede kan dökülürse, bunun sorumlusu Başkan Topçu'dur."
Saim Okutucu, Tamer Özer ve Osman Ağcalı ise, "Başkan Topçu, seçildikten sonra çalışanlara dokunmayacağını, bankamatikçileri, masa başında oturanları çıkaracağını açıklamıştı. Biz çöpçülerin neresi bankamatikçi? Gece gündüz çalışıyoruz. Tekrar işimizi istiyoruz. Gerekirse Ankara'ya kadar gidip olanları Başbakan Tayyip Erdoğan'a anlatacağız" dedi.