@ismailsaymaz

İstenen ceza yaşlarından büyük

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Adana’da, siyasi suça karışan Kürt çocuklarla ilgili ağır ceza mahkemeleri son bir yılda 400 yıl hapis cezası yağdırırken, bir yandan da davaların açılmasına devam ediliyor. Son olarak Mersin’de bir protestoya katılan dört çocuğa ‘örgüt üyeliği, memura direnme ve propaganda’ suçlarından ayrı ayrı 18’er yıla kadar hapis cezası istendi.
Kalabalık bir grup Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan 2009’da Öcalan’ın Şanlıurfa Ömerli köyüne gitmek üzere yola çıkmıştı. Köy girişinde durdurulan toplulukla jandarma güçleri arasında çatışma çıkmış, iki sivil açılan ateşle ölmüştü. Haberin duyulması sonrası ölümleri protesto için Mersin’de Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer, Güneş ve Gündoğdu mahallelerinde izinsiz gösteri ve eylemler yapıldı. Polis, 17 yaşındaki İ.K., 16 yaşındaki İ.E. ve 15 yaşlarındaki H.G. ile M.S.’yi gözaltına altı.
Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan dört çocuk hakkında ‘örgüt üyesi olmak’tan 15’şer yıla kadar, ‘memura görevini yaptırmamak için direnme’den ikişer yıl ve ‘propaganda’dan da birer yıl hapis cezasıyla dava açıldı. Çocukların ilk duruşması, Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 30 Haziran’da görülecek.
Adana İnsan Hakları Derneği’nden yapılan açıklamada, konu, siyasi suça karışan Kürt çocuklar olduğunda, çocukların yargılanmasına ilişkin uluslararası metinlere uyulmadığını savunularak, “Adana’da son bir yıl içinde 86 çocuğa toplam 400 yıl 11 ay hapis cezası verildi. Yüzlerce Kürt çocuğunun yargılamaları ise devam ediyor” denildi.