İsteyen her üniversiteliye burs verilecek

Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik, tüm üniversite öğrencilerinin burs ve krediden yararlandırılacağını açıkladı. Kayseri'de dün okul açılışlarına katılan Bakan Çelik, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş'ı da ziyaret etti.

KAYSERİ - Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik, tüm üniversite öğrencilerinin burs ve krediden yararlandırılacağını açıkladı. Kayseri'de dün okul açılışlarına katılan Bakan Çelik, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş'ı da ziyaret etti. Çelik, üniversitelerin sorunlarının aşılması için üzerlerine düşeni yaptıklarını, araştırma görevlisi sıkıntısını çözmek amacıyla kadrolar açtıklarını anlattı. Yeni eğitim - öğretim döneminde başvuru yapan tüm üniversite öğrencilerine burs veya kredi verileceğini açıklayan Bakan Çelik, "45 milyon lira olan burs ve kredileri 110 milyon liraya çıkardık. Üç aylık olarak ödenen burs ve krediler de ocak ayından itibaren aylık olarak ödenecek" diye konuştu.
Bilgisayara KDV yok
Çelik, Maliye Bakanlığı ile yaptıkları anlaşmayla okullara bağışlamak için bilgisayar alanlardan KDV alınmayacağını ve bu harcamanın vergiden düşüleceğini açıkladı. 2005'in Milli Eğitim Bakanlığı için dijital devrim yılı olacağını müjdeleyen Çelik, yeni yılda 43 bin okulun internete bağlanacağını söyledi. (aa, dha)