İstifa Ecevit'e bağlı

Partili milletvekillerinin
'okullarda irticai ve ülkücü kadrolaşmaya gittiği' yönünde eleştirdiği DSP'li Milli...

ANKARA - Partili milletvekillerinin
'okullarda irticai ve ülkücü kadrolaşmaya gittiği' yönünde eleştirdiği DSP'li Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, istifa etmeyeceğini belirterek, iddiaların somutlaştırılmasını istedi. Bostancıoğlu, söz konusu iddialarla ilgili şunları söyledi: "Hep genel iddialar ve olaylarla uğraşıyorlar. Getirsinler tek tek somut olaylarla uğraşalım, birlikte inceleyelim. Benim yolum Atatürk'ün yolu, Atatürk'ün çizgisi. 'Doğru bildiğimi yaparım' diyorum, çünkü kendime Atatürk'ü rehber alıyorum. Ben eğitimin ileriye gitmesiyle uğraşıyorum, kamuoyunda neler konuşuluyor. Okullarda mehter marşı varmış, irticai olaylar söz konusuymuş. Genelgeyi hazırladım. Okulları bu konuda uyaracağım. Okul müdürleriyle birlikte işin üzerine gideceğiz. Yani, her zaman yaptığımızı yapacağız."
Bostancıoğlu, "Siyasi kulislerde, öğrenci affı çıkarmadığınız için çocukları mağdur durumda olan milletvekillerinin size karşı lobi faaliyeti yürüttüğü konuşuluyor. Böyle bir şüpheniz var mı?" sorusuna da
'istifa'dan söz edecek kadar sert yanıt verdi: "Ben ne partimle ne milletvekilleriyle ne de genel başkanımla karşı karşıya gelmem. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Hikmet Uluğbay'dan devraldığımız işleri yürütmeye çalışıyoruz. Bana karşı bir lobiyi kabul edemem. Böyle bir şey olamaz. Ben görevimin başındayım. Genel başkanım istediği sürece de bu görevin başında kalacağım. Ancak onun isteği durumunda görevimden istifa edebilirim."