İstihbarat 47 örgüte karşı alarma geçti

İstihbarat 47 örgüte karşı alarma geçti
İstihbarat 47 örgüte karşı alarma geçti
Türk istihbarat birimleri Suriye'de savaşan El Kaide bağlantılı 47 örgütün Türkiye'de eylem yapma hazırlığı içinde olduğu bilgisi üzerine alarma geçti.

İki yılı aşkın süredir iç çatışmaların yaşandığı Suriye ’de El Kaide bağlantılı çok sayıda radikal İslamî silahlı grubun bulunduğu ortaya çıktı. İstihbarat birimleri, halen bölgede farklı isimler altında 47 ayrı İslamî terör grubunun varlığını tespit etti. Bu grupların en önemlileri arasında El Nusra Cephesi ve Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) yer aldığı belirlendi.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine Suriye’de Türkiye ’ye yönelik terör eylemlerini önlemek amacıyla çalışma yapan istihbarat birimleri, Suriye topraklarında 50’ye yakın El Kaide bağlantılı, silahlı radikal İslami terör grubunun varlığını tespit etti.

Türkiye’nin sınır kentleri dışında diğer kentlerinde de El Kaide’nin eylem yapabileceği istihbaratı üzerine güvenlik birimleri alarma geçti. Kent merkezlerinde önlemler alındı.

İstihbarat birimleri El Kaide bağlantılı grupların çalışmalarını da izlemeye aldı. Çalışmalar sonunda ülkede 47 ayrı silahlı İslamî terör grubunun faaliyet yürüttüğünü bilgisine ulaşıldı.

ÖRGÜTLERİN LİSTESİ ÇIKARILDI
Suriye’de faaliyet gösteren örgütlerin önde gelenleri arasında Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi geliyor. El Kaide lideri Ayman El Zevahiri’nin “faaliyetlerine son verildiğini” açıklamasına karşın Irak-Şam İslam Devleti örgütünün faaliyetlerine devam ettiği belirlendi.

Bu iki örgütün yanı sıra, bölgede faaliyet gösteren diğer radikal İslami terör örgütlerinden bazılarının isimleri şöyle:

* El Nesir Tugayı,
* Fethellah Tugayı,
* Lailaheillallah Tugayı,
* El Zilzal Tugayı,
* Eli Bin Ebu Talib Taburu,
* Mergede Taburu,
* Diree El Cezire Taburu,
* El Adiyet Taburu,
* Mehemediye Devleti Askeri Taburu,
* El Ebrar Taburu,
* Şedade Taburu,
* Cund El Heremen Taburu,
* Cuhdullah Taburu,
* Ehrar El Tewaif Taburu,
* Sirrin Taburu,
* El Sunne Taburu,
* Mariee Taburu,
* Ayşe Taburu,
* Ehrar El Şam Taburu,
* Ehrar Ebu Rasen Taburu,
* Ehrar El Herb Taburu,
* Usame Bin Zeyd Taburu,
* El Qarie Taburu,
* Allahuekber Taburu,
* Devrimci Fedailer Taburu,
* El Zahiriye Şehitleri Taburu,
* İbn El Qeyn Taburu,
* El Taife El Mensura Taburu,
* El Muwahedin Taburu,
* Enwer El Heq Taburu,
* Ehrar El Şedadi Taburu,
* Serayen El Medine El Munawere Taburu


  http://www.radikal.com.tr/116418511641856

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilmek - vancetti

  Bunun böyle olacağını bilmek için kaiin olmak gerekmiyor. Birazcık dünyadan haberi olan herkez bilebilir. İslam ülkeleri neden birbirini yerler sorusunu kendinize sorarsanız kafanızda ki tüm soruların yanıtını bulursunuz. Eğer siyasetçi değilseniz bu basit denklemi kurabilirsiniz.

  Yapa etme dediksede nafile! - Dayflame

  Aylardir memleket'te insanlarin dili yara oldu! Davuloglu ve Recep'e 'yaptigini yaptin, savas cigriklari atip 100.000 insanin hayatiyla oynadin, en azindan Vatana ihanet etme, atesle oynama, kasinma' dediksede nafile. Simdi ise Suriye'de Insanlar Esad'i arar oldu. Yandas Medya bile bunu inkar edemiyor. Baktilar Esad'la basedemiyorlar, dediler yav su Türkiye de koyun olan Türk ve Kürt Alevileri var gidip onlari dogriyalim, nasil olsa bizim Hitler Recep bunu dört gözle bekliyor. Eminim Rusya, ABD veya Israel bu habere cok sevinecek. Ne demisler! Ariyan belasinida bulur Mevlasinida. ALLAH sonumuzu ras getire.

  ne olacak - geo1980

  ne olacak ki? gelirler insanınımızı öldürürler, yayın yasağı koyarlar, olaı önceden haber veren iki masumu tutuklayıp tüm suçu onlara atarlar. ölen öldüğüyle, öldüren de cesaretiyle kalır. ölen cennete, öldüren de cennette buluşacağı hurilerinin hayalini kurarak bir sonraki cinayetinin planını yapar. bize de yanmak düşer. noldu "Reyhanlı" ha noldu? ah güzel ülkem bu kadar küçük düşecek miydin sen? hadi bana tipik, basit, az gelişmiş bir ortadoğu ülkesinden bir farkımız olmadığının aksini söyleyecek biri varsa beri gelsin. gelsin gelsin, pabucu hazırladım ağzına vurmak için.

  NE DEMİŞLER - birizmirli

  Rüzgar eken fırtına biçer. Elinle beslediğin canavar, bela döner seni vurur. Tıpkı Amerika' nın yaptığı gibi. Onlarda, Bin Ladin gibi dönüp kendisini besleyeni vurmadı mı? Neydi, övünülerek anlatılan dış politikasın sloganı, unuttum da. Bakalım bu bataklıktan nasıl kurtulacaksınız ? Tek dileğim bu uğurda masumların değil de bu işte vebali olanların bedel ödemesi. Eğer ilahi adalet var ise böyle olmalı değil mi?

  Allah korusun ama - istanbuldanmuhendis

  Tek temennin boyle saldirilarin olmamasi, bolgede huzurun bir an once hakim olmasidir. Ancak bu konuda okudugum ilk haber degil, son aylarda cok kere Suriye'den benzer tehlike sinyalleri geliyor. Boyle bir saldiri olursa (ki Cumhuriyet tarihimizin en buyuk saldirisi zaten gectigimiz aylarda Reyhanli'da gerceklesti), bunun tek sorumlusu basbakan ve bakanlarin basiretsiz ve agresif komsu politikalari degil midir? 5 sene once aklimizin ucundan gecmeyecek saldiri ihtimallerinin haberlerini okuyoruz. Bir AKP yanlisi da cikip desin ki AKP'nin sorumlulugu yoktur.

  bumerang... - chedmrhn

  zamanında göz yumulan,hamisi olunan,Rojava'da Kürtlere karşı savaştırılan bu çeteler şimdi bize dönük eylem yapma durumuna gelmişse,şöyle bir atasözüyle karşı karşıya kalmışız demektir: besle kargayı oysun gözünü...