İstihbarat ağı tarihi eser kaçakçılarının işine sekte vurdu

Yurtdışına kaçırılan eserlerin Türkiye'ye yeniden kazandırılması konusunda önemli adamlar atan hükümet, 18 bin 500 eseri Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesine kazandırdı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Yurtdışına kaçırılan eserlerin Türkiye'ye yeniden kazandırılması konusunda önemli adamlar atan hükümet, 18 bin 500 eseri Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesine kazandırdı. İnterpol ile oluşturulan istihbarat ağı sayesinde kaçakçılık son yıllarda düşüşe geçti.
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün fotoğraflı envanter çalışması ile çoğunluğu güvenlik bakımından zayıf cami ve mescitlerde bulunan taşınabilir kültür varlıklarındaki hırsızlık olaylarının azalması sağlandı. Yurtdışına kaçırılan eserlerin Türkiye'ye yeniden kazandırılması için başlatılan çalışmalar kapsamında, çalınan eserlerin Interpol dahil 95 ayrı birime bildirilmesi meyvelerini vermeye başladı.
Çaldığı eserin fotoğraflı bilgilerinin yurtiçi ve yurtdışında bütün güvenlik birimleri ile gümrüklere anında bildirileceğini bilen hırsızlar, eserleri ellerinden çıkarmakta zorlanmaya başlayınca hırsızlık olayları da azaldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu da, taşınabilir kültür varlıklarındaki hırsızlık olaylarının azalmasında önemli rol oynadı. 2003 yılında 938 eser çalınırken, bu rakam 2004 yılında 849'a, 2005 yılında 199'a ve 2006 yılında ise 148'e kadar geriledi. Çalınan eser ile ilgili İngilizce, Türkçe ayrıntılı bilgi veriliyor. Bilgiler emniyet birimleri dışında 81 ilin valilikleri, gümrükler, Denizcilik Müsteşarlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi ilgili kuruluşlara da ulaştırılıyor.
Çiniler tehdit altında
Vakıflara ait taşınabilirler arasında en fazla hırsızlık olaylarına maruz kalan eserler olduğu belirtiliyor. 2003-2007 yılları arasında 1680 adet çini çalındı. Çinileri 265 adet ile yaygılar takip ediyor. Çalınan eserler arasında 46 tane da sakal-ı şerif kutusu bulunuyor. Bu yıllar arasında çalınan toplam eser sayısı 2 bin 134.