'İstihbarat geliyor'

Sınır bölgelerinde PKK'ya yönelik operasyonlar sürerken, Dışişleri Bakanı Babacan, Irak'taki PKK hedeflerinin yok edilmesine ilişkin ABD'yle etkin istihbarat paylaşımının başladığını açıkladı. Hava Kuvvetleri Komutanı Babaoğlu, "Hiçbir uçağımız sınır ötesinde herhangi bir harekâtta bulunmadı, bu yöndeki haberler tamamen asılsız" dedi.
  • Irak Cumhurbaşkanı Talabani: "Krizi aştık."
  • ŞIRNAK / LEFKOŞA - Türkiye'nin Kuzey Irak sınırındaki hareketlilik dün de sürerken, sınır ötesi harekâtın başladığı iddiaları yalanlandı.
    Diyarbakır'dan kalkan uçakların PKK kamplarını vurduğu haberleriyle ilgili ilk yalanlama Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'ndan geldi. Babaoğlu 'Türk Hava Kuvvetleri'nin hiçbir uçağının sınır ötesinde bir harekâtta bulunmadığını', bu yöndeki haberlerin 'tamamen asılsız' olduğunu söyledi.
    Başbakan Tayyip Erdoğan da dün düzenlediği basın topantısında, sınır ötesi bir operasyon olmadığını söyleyerek, "Amerika seyahatinden sonra oluşturulmuş bir koordinasyon vardır. Şu anda bu çalışmaya başlamıştır" dedi. Erdoğan şöyle konuştu:
    "Şu anda güvenlik güçlerimiz bölgede kendi ülkemizin sınırları içerisinde tüm hassasiyetleriyle bölgedeki tedbirler çerçevesi içerisinde operasyonlarını sürdürüyor. Sınır ötesi herhangi bir operasyon söz konusu değildir. Operasyonlar noktasındaki tavrımız her şeyden önce burada silahların bırakılmasına yöneliktir. Sınır ötesi operasyonlarla ilgili olarak da bizler şu anda tam bir mutabakat içerisinde Genelkurmay'la görüşmelerimizi yapıyoruz. Herhangi bir aksama söz konusu değildir."
    Sınır ötesi operasyon iddiası yalanlanırken, komandolar dün sınırda sarp kayalıklardan oluşan bölgede operasyona çıktı. Operasyonlara helikopterler eşlik etti. Hakkâri Yüksekova'da asker taşıyan konvoya, uzaktan kumandalı mayınları etkisiz hale getiren frekans karıştırıcı (jammer) cihazlı bir araç eşlik etti. Sıfır noktası tabir edilen sınıra sivil minibüslerle 200 asker sevk edildi. (dha, aa)