'İstihbaratın zirvesi'nde ilginç buluşma

'İstihbaratın zirvesi'nde ilginç buluşma
'İstihbaratın zirvesi'nde ilginç buluşma
Emniyet İstihbarat'ın yeni Daire Başkanı Ergin Dinç'in Özel Kalem Müdürlüğüne, onun gibi adı suikasttan sonra duyulan Muhittin Zenit getirildi. Dinç, Trabzon İstihbaratının başındayken Zenit aynı şubede polis memuruydu.

İSTANBULAgos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in bir silahlı saldırı sonucu öldürülmesi döneminde çeşitli noktalarda ‘istihbaratçı’ olarak çalışan görevliler, ülke istihbaratının zirvesinde buluştu. Adı ‘Dink suikastı’ndan sonra duyulan, Emniyet İstihbarat’ın yeni Daire Başkanı Ergin Dinç'in Özel Kalem Müdürlüğüne, onun gibi adı suikasttan sonra duyulan Muhittin Zenit getirildi. Dinç, Trabzon İstihbaratının başındayken Zenit aynı şubede polis memuruydu. 2 ismin de Erhan Tuncel'le irtibatları ortaya çıktı. Bu kapsamda Meclis Komisyonu Dinç'i, davaya bakan mahkeme de Muhittin Zenit'i dinlemişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in özel kalem müdürlüğüne Muhittin Zenit atandı. Böylece adları Dink suikastıyla duyulan iki istihbarat görevlisi en tepe noktada buluşmuş oldu. Dinç, Trabzon'da İstihbarat Müdürlüğü görevini yürütürken Zenit de aynı şubede görevli polis memuruydu. Davanın sanıklarından Erhan Tuncel ile irtibatları ortaya çıkan bu 2 kamu görevlisi de cinayet kapsamında dinlenildi. Daire Başkanı Dinç, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na ifade verdi. Suikast davasını gören mahkeme de Zenit'i tanık olarak dinledi.


DİNK SUİKASTI DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava Yargıtay’ın bozma kararının ardından yarın Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülecek.


O İSTİHBARATÇILAR ‘EN TEPEDE’ BULUŞTU
Yarın başlayacak dava öncesi Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı'nın Özel Kalem Müdürlüğü'ne getirilen bir isim dikkati çekti. 9 Nisan 2013 tarihinde Ömer Altıparmak’ın yerine İstihbarat Daire Başkanlığı görevine getirilen Engin Dinç, Özel Kalem Müdürü olarak Muhittin Zenit'i seçti.


ADLARINI DİNK SUİKASTİNİN ARDINDAN DUYURDULAR
Emniyet İstihbaratının yeni patronu Dinç'in adını kamuoyu "Dink Suikasti"nin ardından duydu. Engin Dinç, Trabzon'da İstihbarat Müdürlüğü görevini yürütürken Erhan Tuncel de istihbarat kaynağı olarak kullanılmıştı. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na konuşan Dinç, Tuncel'le ilgili, "ihtiyaçlarının karşılanması için talimat verdim. Bunlar istihbarat teknikleridir. Bu tür yöntemler kullanılır, gerekirse koçum deriz, gerekirse makam arabası veririz” demişti.

Şimdi Emniyet İstihbaratının en tepesinde oturan Engin Dinç'in Özel Kalem Müdürlüğü'ne de yine onun gibi adı gündeme "Dink Sukasti" nden sonra gelen kamu görevlisi Muhittin Zenit oturdu. Dink cinayeti kapsamında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tanık olarak dinlenen, Dink ailesinin hakkında suç duyurusunda bulunduğu Muhittin Zenit ile Erhan Tuncel'e ait cinayet ile ilgili telefon görüşmeleri dava dosyasında yer alıyor. DİNÇ: KONUYU İSTANBUL’A AKTARDIM
Dink cinayeti sırasında Afyon İstihbarat Müdürlüğü yapan Dinç, cinayet kapsamında TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından da dinlenmişti. Engin Dinç komisyona verdiği ifadede, cinayet ihbarını alınca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü aradığını, Hayal’i de cinayetten vazgeçirmeye ikna etmesi için Tuncel ile konuştuğunu söyledi. Dinç yine komisyonda verdiği ifadede “Biz görevimizi yaptık. Aynı gün İstanbul İstihbarat Müdürü’nü de arayarak konuyu aktardım. Ses getirici eylem denildiğinde bunun ne olduğu bellidir" dedi. Dinç, “Tuncel’in ihtiyaçlarının karşılanması için talimat verdim. Bunlar istihbarat teknikleridir. Bu tür yöntemler kullanılır, gerekirse koçum deriz, gerekirse makam arabası veririz" ifadelerini kullandı.


SELAHATTİN GÜNDAY / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115110411511043

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dönemin valisi de bakan oldu. - gokhangokhan

  Daha ne olsun, devlet geleneğimiz hiç değişmedi. Devletin katilleri herzaman ödüllendirilir. Suçu küçükse ikramiye verilir ya da şerefli ilan edilir, suçu büyük ve organize ise makam mevki verilir.

  Devlet eli ile... - 1umut2

  Hrant Dink'i öldurtenler devletin tepesindeki insanlardir. Hrant Dink'in cesedi hala kaldirimdayken, Erdogan yuzunde bir tebessumle bir aciklama yapmis ve sucu hemen Diaspora'ya yikmaya calismisti. Eger bizzat Tayyib Erdogan'in parmagi yoksa bu iste, neden MIT'e sorusturma acilmasina izin vermedi? Ve neden Cellattin Cerrah, Muammer Guller gibiler daha yuksek görevlere gerirdiler?

  gelmişken şu aselsanıda halletseniz diyorum - demlicay2011

  sıkıyorsa. yada gücünüz yetiyorsa. o işlerle uğraşmıyoruz o işler bizi aşar dermişler. şaşırmam. siz avrupa ve çinin üzerinden yaşamaya devam edin bakalım nereye kadar. üretmeden makam atlayıeriyorlar. oyuncak gibi.