İstiklal Caddesi'nde 6'ncı Trans Onur Yürüyüşü

İstiklal Caddesi'nde 6'ncı Trans Onur Yürüyüşü
İstiklal Caddesi'nde 6'ncı Trans Onur Yürüyüşü
23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında "6. Trans Onur Yürüyüşü" yüzlerce kişinin katılımıyla İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirildi.

RADİKAL - Fransız Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) üyesi yüzlerce kişi, İstiklal Caddesi üzerinde "6. Trans Onur Yürüyüşü"nü gerçekleştirdi.

Çeşitli kostümler ve elbiseler giyen grup üyelerinin müzikler eşliğinde yaptığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. İstiklal Caddesi'nden Tünel Meydanı'na yürüyen yüzlerce kişi, “Bize Bir Yasa Lazım" yazılı pankart açtı.

Bu arada, sloganlar atarak Tünel'e giden gruptan 2 kişi, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu demirlerine çıkarak bayrak salladı. Bir süre sonra aşağıya inen eylemciler yürüyüşe devam etti.

Tünel Meydanı'nda İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği adına bir basın açıklaması yapan Ebru Kırancı, “Yeni anayasa yapım sürecinde eşitliği düzenleyen 10. maddeye 'cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği' ibarelerinin eklenmemesi, ağır tahrik indirimlerinin kaldırılmaması, devletin, dolayısıyla AKP hükümetinin trans katliamlarına açık olarak çağrısıdır" dedi.