İstiklal Caddesi'nde 8 Mart: Kadınlar Tünel'e yürüdü

İstiklal Caddesi'nde 8 Mart: Kadınlar Tünel'e yürüdü
İstiklal Caddesi'nde 8 Mart: Kadınlar Tünel'e yürüdü
Uzunca bir süredir hiçbir yürüyüşe izin verilmeyen İstiklal Caddesi'nde bugün kadınların yürüyüşü vardı.

İSTANBUL - Beyoğlu'nda, “Feminist Kolektifi"nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yaptığı çağrı üzerine toplanan bini aşkın kadın, İstiklal Caddesi'nden Tünel'e kadar yürüdü. Yaklaşık 2 saat süren eylem basın açıklamasıyla son buldu.

Fransız Başkonsolosluğu önünde saat 19.00 sıralarında toplanan kalabalık, ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Bini aşkın kadın İstiklal Caddesi üzerinden Tünel Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada yapılan basın açıklamasında, “Biz kadınlar, evde, okulda, işte, sokakta, hayatlarımızı ve haklarımızı savunmaya devam ettik.  Aileye, erkek patrona ve erkek şiddetine karşı mücadelemizi ve dayanışmamızı artırdık. Hükümetin, biz kadınları fedakar olmaya, yani kadınları aile hayatına sıkışmaya zorlayan söylem, telkin ve sosyal politikaları, işte ve evde emek sömürüsü, şiddet ve taciz, annelik, tek tip bir hayat tarzı dayatması, azalmayan kadın cinayetleri, kadınların özgürlük alanlarını daraltmaya devam etti. Kadınları doğurmaya zorlayanlara inat, istersek doğurur, istemezsek doğurmayız diyoruz" denildi.

Yaklaşık 2 saat süren eylemin sonunda bazı kadınlar dans ederek halay çekti.

DHA