İstiklal Caddesi'nde can pazarı

İstiklal Caddesi'nde can pazarı
İstiklal Caddesi'nde can pazarı

Fotoğraf: Bülent Kılıç / AFP

Gezi Parkı direnişinin yıldönümü nedeniyle Taksim'de anma ve yürüyüş yapmak isteyen gruplara polis izin vermezken, zaman zaman oldukça sert şekilde müdahale etti ve çarpıcı görüntüler ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - Gezi Parkı direnişinin yıldönümü nedeniyle Taksim'de anma ve yürüyüş yapmak isteyen gruplara polis izin vermezken, zaman zaman oldukça sert şekilde müdahale etti. Tarihi Nevizade Sokağı ve Balık Pazarı'na girişte bekleyen bir gruba polisin bir anda biber gazları ve coplarla müdahale etmesi üzerine, panik halinde kaçmaya çalışan insanlardan çok sayıda yaralanan oldu. 

Bu arada Beşiktaş 'tan Taksim'e yürümek isteyen aralarında Çarşı grubunun da bulunduğu eylemcilere polis müdahale etti. Teşvkiye'de başlayan polis müdahalesi ara sokaklara uzandı. Polis TOMA'dan sıkılan tazyikli su, gaz bombası ve boyalı mermilerle gruba müdahale etti. Müdahale sonrası grup ara sokaklara girerek dağıldı. Polisle grup arasındaki kovalamaca bir süre ara sokaklarda devam etti. Çevik kuvvet ekipleri vatandaşlar tarafından tencere tava çalınarak protesto edildi. 

BEŞİKTAŞ'TA TOPLANANLAR GÖZALTINA ALINDI
Nişantaşı üzerinden Osmanbey'e çıkan kalabalığa, mahalle sakinleri tencere-tava ve alkışlarla destek verdi. Polis gruba Rumeli Caddesi'nde tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında uzun süre koşuşturma yaşandı. Ara sokaklarda yakalanan bazı eylemciler polis tarafından gözaltına alındı. Öte yandan Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bekleyen gruba da polis müdahale etti. Ara sokaklara kaçan çok sayıda eylemci polis tarafından yaka paça gözaltına alındı. Vatandaşlar polisin eylemcileri gözaltına almasına tepki gösterdi.

Cihangir'de ise eylem yapmak isteyen gruplara gaz maskeli ve coplu sivil polisler adeta meydan dayağı attı.