İstiklal Caddesi'nde polis müdahalesi

İstiklal Caddesi'nde polis müdahalesi
İstiklal Caddesi'nde polis müdahalesi
Taksim Dayanışmas ve TMMOB'un çağrılarıyla İstiklal Caddesi'nde toplanan gruba polis bu akşam da müdahale etti. Müdahaleler sırasında ara sokaklara dağılan göstericilere bu kez de ellerinde sopa olan ve esnaf olduğu belirtilen kişiler saldırdı.

Radikal.com.tr / DHA - Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine saat 17.30'da Galatasaray Meydanı'ndan yüzlerce kişi toplandı. Kalabalık, pazartesi Taksim'de çıkan olaylar sonrası gözaltılar, TMMOB yasasındaki düzenleme ve Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesini protesto etti. Bu grup, Taksim Meydanı'na yürümeyi planlıyordu ancak İstiklal Caddesi'nde önlem alan polis grubun yürüyüşüne izin vermedi. Gruplar adına burada basın açıklaması yapıldı. Polisin yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamasının ardından saat 19.00 sıralarında kalabalığın büyük bölümü dağıldı. Bir bölümü ise polisin uyarısı ile Galatasaray Meydanı'ndan ayrıldı. 


ARA SOKAKLARA GAZ BOMBASI 
Galatasaray Meydanı'ndan ayrılan kalabalıktan bir bölümü ara sokakları kullanarak tekrar İstiklal Caddesi'ne çıktı. Taksim Meydanı'na ilerleyen grup, Fransız Başkonsolosluğu önünde önlem alan polisin engeline takıldı. Polis grubun dağılmasını istedi. Ancak grup dağılmadı. Bunun üzerine polis, kalabalığın üzerine kalkanlarla yürüdü. Bazı grup üyeleri ara sokaklara girdi.

Daha sonra yeniden İstiklal Caddesi üzerinde toplanan kalabalık bir grup protesto gösterisini sürdürmek isterken polis yetkilileri de dağılmamaları halinde müdahale olacağı yönünde uyarı yaptı... Ardından polis müdahalesi başladı... TOMA'dan su sıkan polis grubu Galatasaray Meydanı'na kadar sürdü...

Galatasaray'a açılan ara sokaklara dağılan gruptan bazı kişiler slogan atmayı sürdürürken polisin ara sokaklardaki müdahalesi de uzun süre devam etti. İstiklal Caddesi'nde tazyikli su kullanan çevik kuvvet polisleri ara sokaklarda ise gaz bombası kullandı. İstiklal Caddesi'nde ve ara sokaklarda bulunan yurttaşlar müdahaleler sırasında zor anlar yaşadı.


'SOPALI' ESNAFLA GERGİNLİK
Bu arada İstiklal Caddesi'ne açılan bazı ara sokaklarda göstericiler ile esnaf arasında gergin anlar yaşandı. Bazı esnafların ellerinde sopalarla dükkanlarının önüne çıkıp göstericilere müdahale ettikleri görüldü. Göstericiler de bu kişilere tepki göstererek karşılık verdiler. Ayhan Işık Sokak’ta iki kafeteryanın sahipleri ile çalışanları, polisten kaçarken sokağa giren eylemcilere tepki gösterdi. Burada arbede yaşandı. Esnafla eylemciler arasında sözlü tartışma yaşandığı sırada sokağa giren polis gruba doğru boyalı mermi attı. Grup dağılınca polis geri çekildi. Bu sırada bir grup esnafın bir eylemciyi darp ettiği görüldü. Ancak bir süre sonra sokağa gelen eylemciler göstericilere saldıran esnafın sokakta duran masa ve sandalyerini dükkanlarına doğru fırlatarak tahrip etti. Bazı eylemcilerin ise kepengi yarıya kadar açık olan dükkandan içeri yanıcı maddeler attığı görüldü.

Bursa Sokak'ta da ellerinde sopa olduğu görülen birkaç esnaf, göstericilerin sokağa girmesini engellemeye çalıştı.

Ellerinde sopayla eylemcilere saldıran esnafın zaman zaman gazetecilerin görev yapmasını da engellediği görüldü.


İSTİKLAL CADDESİ'NDE PROTESTOLAR SÜRÜYOR 
Bu arada polisin bir ara Taksim Meydanı'na kadar çekilmesi üzerine, eylemciler saat 22 sularında yeniden İstiklal Caddesi üzerinde toplanmaya başladı. Ancak mMeydana doğru yürüyüşe geçen gruba polis tekrar müdahale etti. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda polis, bazı kişileri de gözaltına almaya başladı.

İstiklal Caddesi'nde saat 23.00 sıralarında tekrar toplanan gruba, polis müdahalede bulundu. Polis göstericilere, tazyikli su, gaz bombası ve boyalı mermi ile müdahale etti. Bu müdahaleler sırasında çevik kuvvet ekipleri 4 kişiyi gözaltına aldı. Polisin göstericilere attığı gaz bombasından caddede gezen çok sayıda vatandaş da etkilendi.


  http://www.radikal.com.tr/1141673114167327

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  karl marx - bilal133

  ?tarih hiçbir zaman bu kadar lümpen bir ahmaklar grubuna toplu olarak şahit olmamıştır. parisli esnaf, komünü savunmak için caddelerinde barikat kuran komünistlere saldırmış, caddenin yeniden normalleşmesine, barikatın açılmasına, komünün yıkılmasına yardımcı olmuşlardır. bunu günlük karları için yapmışlardır. ancak unuttukları bir şey vardı ki barikat yıkılınca caddeye girenler onun müşterileri değil alacaklılarıydı ve burjuvalar çoğunu ağır senetlere zorladılar, bir kısmının da kapısına mühür vurdular. küçük burjuvazinin müşterisi bizzat o barikatı kuranlardı. bunu acı bir deneyimle öğrendiler.?

  Cinayete teşebbüs - shan fest

  Polisin 50 metre dibinde 10 kişi 1 kişiyi linç ediyorsa , bunların esnaf mı olduğu..beyin cerrahımı olduğu önemini yitirir..artık orada potansiyel katil güruhu vardır..bu adamların hepsi internette teşhis edilebilir durumda..Eskişehirdeki cinayet sanırım benzer şekilde oldu...

  esnafın haklılıgı - gomen

  esnaf arkaşlarımız kendi bakış açılarından haklı olabilirler ama görmedkleri artık türkiyenin eski türkiye olmadıgıdır iktidardaki siyasetçiler söylemlerini sertleştirdikçe sokaktkilerin de tepkileri sertleşecektir türkiye demokrasi olsun ekonomi olsun dış politika olsun ayrı bir yola sapmıştır üzülerek söylüyorum bu yol sapmasının ülkemiz için büyük bedelleri olacaktır toplum gittikçe kamplaşıyor çok uzun olmayan vadede de türkiyeyi büyük ekonomik zorluklar beklemektedir bu da malesef huzursuzlukları arttıracaktır taksimi simge haline getirten ve bu olayların büyümesine toplumdaki huzurusuzlugu arttıran iktidar malesf yangına körükle gidiyor esnaf arkaşlarımıza diyyiyorum ki başınızı kumdan çıkartıp gerçeklerle yüzleşin böyle bir araya gelip göstericilerle kavgaya kalkışmanız çözüm getirmez sorunu daha da büyütür gözünüzü açın esas uyarıyı iktidara yapın birlikten kuvvet dagar inanaın ki bu surunaların çözülmesini kolaylaştırır siz böyle yapmakla işi daha da yokuşsa sürüyorsunuz yarattıgınız çirkin görüntü bizi bütün dünyada daha kuşkulu hale getirdi sıcak para bu ülkeden çıkarsa hepimiz altında kalırız bunu iyi düşünün

  Bu haberin - nitemtran

  video görüntülerini Hürriyetten seyrettim.Esnafın sandalye, masa gibi iş malzemeleriyle kapalı, kepengi inik bir dükkanın kepengini parçaladılar, camlarını kırmaya çalışıyorlardı. Radikalin başlığı ise sadece esnafın sopasını gördü, göstericilerin şiddetini yansıtmayarak esnafa ayıp etti.

  esnaf - cizıs

  neden para için kendine zarar vermekte olanın erkek gibi karşısında rahatsızlık duyuyor? sıkıntı başka sanırım.

  Biktirmis.. - ozgur yurttas

  Hukumetin tutarsiz ekonomi politikalari yuzunden milyon kusur esnaf kepent kapatirken,resmen kan aglarken ses cikaramiyorsunuz,hukumet aleyhine tek kelime edemiyorsunuz, ekmek kapiniz olan halk protesto ederken bir de kostek oluyursunuz. Bu ne yaman celiskidir? Olaylari baslatan hukumet zaten, biktiran da hukumet. Bir siyasi gorus ugruna halkiniza nankorluk etmeyin.

  Vicdan meselesi - alkim13

  Başbakan barışçıl bi dille konuşmadığı takdirde, daha da şiddetlenecektir protestolar. Kimse eline sopa veya pala almak için bahane armasın.