'İstiklal Marşı bir şahlanıştır'

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Marşı'nın özlü dizeleriyle Türk ulusunun duygu ve düşüncelerini, inandığı değerleri, ülkülerini güçlü biçimde yansıttığını belirtti.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Marşı'nın özlü dizeleriyle Türk ulusunun duygu ve düşüncelerini, inandığı değerleri, ülkülerini güçlü biçimde yansıttığını belirtti. Sezer, İstiklal Marşı'nın ulusal marş olarak kabul edilmesinin 84. yıldönümü nedeniyle dün yayımladığı mesajda şöyle dedi: "Büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı, bu savaşımı ölümsüzleştirdi. İstiklal Marşı, olanaksızlıklar içindeki bir ulusun şahlanışını, yurt sevgisini, varlığını ve onurunu korumasını, yeniden doğuşunu anlatan eşsiz bir yapıt. Ersoy'a bu ölümsüz dizeleri yazdıran yalnız edebi birikimi değil, ulusumuzun inanılmaz savaşımı ve saygın kimliğidir."
Başbakan Tayyip Erdoğan da, İstiklal Marşı'nın Türk halkının bağımsızlık mücadelesini simgeleyen, ulusal birliği güçlendiren bilinç olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7407087407080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.