İstiklal Marşı 'değişti'

İstiklal Marşı 'değişti'
İstiklal Marşı 'değişti'
Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı'na Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla Rengim Gökmen yönetiminde yeni kayıt yapıldı...

Radikal.com.tr - Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, Şef Rengim Gökmen yönetiminde 170 sanatçıyla yapılan kayıtta, daha fazla enstrüman kullanıldı. Kayıt son teknoloji ses sistemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı, okullara genelge göndererek, İstiklal Marşı’nın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılan son kaydının dikkate alınmasını istedi.

OKULLARA GİTTİ
İstiklal Marşı’nın yeni kaydı, genelgeye eklenen bir CD ile İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de gönderildi. Genelgede, “Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, Şef Rengim Gökmen yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşı’nın yeni kaydı yapılmıştır. Bu kayıtta mevcut İstiklal Marşı kaydına kıyasla daha fazla enstrüman ve yeni teknoloji ses kayıtlarının kullanıldığı” ifade edildi. İstiklal Marşı’nın yeni kaydı Bakanlığın, “dhgm. meb .gov.tr” internet adresinde de ulaşılabiliyor.

Çalışmayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla yapan Rengim Gökmen, Vatan gazetesine şu açıklamayı yaptı: “İstiklal Marşı’nı Devlet Çok Sesli Korosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirdik. Marş vurgusunu, tonlamaları daha marş gibi yaparak seslendirdik. Milli duyguları ön plana çıkaran, milli değerleri vurgulayan bir çalışma oldu. Kayıt için yurt dışından ton maister (ses yönetmeni) geldi ve kayıt öyle yapıldı. Bu tarz çalışmalarda kayıt aşaması çok önemlidir. Bu da en son teknoloji kullanılarak yapıldı. Yaklaşık 160-170 sanatçı bu çalışmada görev aldı.”


  http://www.radikal.com.tr/1156093115609314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İstiklal marşı - bayraminaxoca

  Sanırım burada verdiğiniz versiyon 2011 yılındamehmet Akif yılı nedeniyle Dr.Ramazan Uçar tarafından bestelenen versiyonu imiş.Bestenin yeni versiyonu linki http://www.trthaber.com/videolar/cumhurbaskaninin-istegiyle-yeni-istiklal-marsi-kaydi-20073.html Ben sizin haberinizin doğruluğundan şüphe etmeyerek insanlara bu haberi gösterdim.Sonuçta doğru olmadığını anladım.Kuruluşundan beri izlediğim gazetemin böyle bir hataya düşürmesi beni üzdü.sevgilerimle.

  Bunlar osmanli fasizminden ne zaman vaz gececekler? - siradanbirisi

  Zanki bir osmanli tayfasi yasiyor ülkemizde. Burada kürdü var, alevi türkü, alevi kürdü var ve hatta osmanliyi sevmiyen nice sünni türklerine tanik oldum. Osmanli degilmiydi ülkemize satip kacan? Tarihin cöp tenekesinde kalmalidir osmanli.

  Arabistan collerine yallah! yallah! - egekara

  Sanki arap ulkelerinde bir dolmusa binmis gibi hissettim kendimi bu mu bizi gaza getirecek mars ? kardesim en basindan en altina sizi sayiylami verdiler bizim basimiza niye bu milllet bu anlamsizliklarinizi yasamak zorunda ,rezalet bir beste, mars degil arap sarkisi..okumam ben bu marsi. cocuklarima bahsetmem bile.

  Zenginlik katmışlar (!) - demirza

  İstiklal Marşına zenginlik katmışlar.Her alanda zenginleşiyoruz.Sıra devletin adı ve rejimini zenginleştirmekte(!).Osmanlı yerine Tayyipli Federal İslam Devleti zenginliği kimseyi incitmeden geleceğe sessiz sedasız taşıyabilir mesela.50 yıl iktidardan uzak kalınca ne çok yapacak şeyi oluyor iktidarların!

  Mehter marşı olmuş bu. - pinhan

  AKP kafasıyla anca bu kadar işte. İki ileri bir geri de değil. Bir ileri iki geri...

  Mehter Marsi Gibi... - Turk

  Mehter marsi gibi olmus... Uflemeli olan calgi, "Zurna" mi anlayamadim. Deneye deneye, umarim dogrusunu -milli marsa benzeyen bir milli mars- buluruz.

  1 Mayıs Marşı - kahrolsunbagziseyler

  1 Mayıs İşçi Marşı'nı Mehter ezgileriyle süsleyip İstiklal Marşı Şiiri'yle buluşturan bu yaratıcılığı tebrik etmek lazım!!