İstiklal Marşı'na hakarete 3 bin 600 TL ceza

İstiklal Marşı'na hakarete 3 bin 600 TL ceza
İstiklal Marşı'na hakarete 3 bin 600 TL ceza
Eskişehir'de 1 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen miting sırasında İstiklal Marşı okunurken slogan atmaya devam ettikleri öne sürülen BDP'li 33 kişiye 'İstiklal Marşı'na hakaret' suçundan önce 6'şar ay hapis cezası verildi. Ardından bu ceza, kişi başına 3 bin 600 TL para cezasına çevrildi

Kemal ATLAN

ESKİŞEHİR - Sakarya Caddesi Sıhhiye Meydanı’nda 2009 yılında düzenlenen mitinge katılan ve BDP üyesi oldukları bildirilen 33 kişi, İstiklal Marşı okunduğu sırada saygı duruşunda bulunmayıp slogan atmaya devam edince, haklarında polis tarafından işlem yapıldı. Polis ve Cumhuriyet savcılığında suçlamaları kabul etmeyen şüpheliler hakkında Eskişehir 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde ’İstiklal Marşı’na alenen hakeret’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Tutuksuz yargılanan sanıklar, üzerlerine atılan suçlamaları kabul etmeyerek miting alanındaki ses düzeninin bozuk ve gürültünün fazla olması nedeniyle İstiklal Marşı’nın okunduğunu duymadıklarını, bu nedenle slogan atmaya devam ettiklerini söyledi.

Eskişehir 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına sanıklar ve avukatları katılmadı. Mahkeme başkanı, dosyadaki eksikliklerin ve dosyada yapılan incelemenin tamamlandığını belirterek, kararını açıkladı.

Mahkeme, sanıkların TCK’nin 300/2 maddesini ihlal ettiğini ileri sürerek, Hamza Abay, Enver Tek, Eyüp Çelik, Nurten Açıkyüz, Fatma Küçük, Yasemin Bakır, Emin Algünerhan, İzzettin Altun, Gökhan Kaplan, Ahmet İçen, Bayram Demir, Mevlüt Taşkın, Şaban Sarıca, Ali Atlı, Özlem Tuncer, Songül Baltacı, Tuğba Karatoprak, İbrahim Kaya, Emrulllah Barut, Mehmet Emin Aksoy, Mehmet Teymür, Serkan Kılığ, Yağmur Keskin, Mehmet Salih Aydemir, Hüseyin Karadayı, Mehmet Şahin, İrfan Uğur, Özgür Erbay, Mehmet Vefa Zepak, Ethem Cagır, Esra Çelik, Özlem Karahan ve Liyadin Pirbudak hakkında önce İstiklal Marşı’nı okumamaktan 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Ardından ise cezayı para cezasına çevirerek her sanık için 3 bin 600 TL para cezası verdi.
Öte yandan 2010 yılında düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda yine BDP üyesi 44 kişi İstiklal Marşı’nda halay çekmiş ve haklarında ’İstiklal Marşı’na alanen hakaret’ suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemi ile açılan dava ise devam ediyor.(dha)