İstilacı balığa ırkçı isim mi konuldu?

İstilacı balığa ırkçı isim mi konuldu?
İstilacı balığa ırkçı isim mi konuldu?

İstilacı balık türünün kökeni Uzakdoğu, Türkiye?ye de muhtemelen Trakya üzerinden geldi. Ama adı yine de İsrail sazanı! fotoğraflar: SONER KILINç / aa

UŞAK - Türkiye’nin dört yanındaki göl ve göletler nasıl yayıldığı da adı da muamma bir balığın tehdidi altında! Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Balıklı, ‘İsrail sazanı’ olarak bilinen istilacı carassius balığının Türkiye’nin en önemli göletlerinde balık türlerini yok ettiğini, binlerce balıkçının bu yüzden işsiz kalabileceğini söyledi.
Türkiye’de hızla yayılan türe ‘israil sazanı’ deniliyor, ama bu aslında Uzakdoğu kökenli bir balık. 15’inci yüzyılda süs balığı olarak Avrupa’ya getirilmiş. Orada melezleşerek derelere yayılmış. Türkiye’ye Bulgaristan üzerinden Meriç Irmağı yoluyla geldiği, daha sonra suyunu Meriç’ten alan sazan üretme çiftlikleri kanalıyla tüm Türkiye’ye yayıldığı tahmin ediliyor.
Binlerce kılçık barındıran, eti de lezzetsiz olan türün en önemli özelliği aşırı üremesi. Sazanlar yılda bir kez 300 bin yavru üretirken İsrail sazanı olarak bilinen arassius yılda sekiz kez ve her üremede yaklaşık 700 bin yavru meydana getiriyor. Türün yüzde 95’i dişi.
Atıldığı ortamda kısa sürede baskın tür halini alan balık için İÜ Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Meriç Albay “Balığın bizim kullandığımız adı ‘gümüşi sazan balığı’dır. İsrail sazanı ismi halkın verdiği bir isim bilimsel bir anlamı yok. Farklı yörelerde farklı söyleyişlerde var örneğin İznik’te cincik balığı deniliyor” dedi. (aa, Radikal)