İstim sonradan geldi: 'Özel yasa'ya mali inceleme

İmzaya açılan Özel Okullar Yasası değişikliği için Maliye incelemesi yeni başlıyor. Bakanlık, özel okul ücretlerinin gelir vergisinden düşülmesini, bütçe hedefleri açısından ele alacak.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Polis Akademisi Başkanı yapmak istediği isim Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen AKP hükümeti, bu makam için düşünülen ikinci isim de Polis Yüksek Öğretim Yasası'na takılınca çareyi yasayı değiştirmekte buldu. Polis Akademisi Başkanlığı'na, 'akademik kariyeri olmayanların da atanabilmesini sağlayacak' bir yasa taslağı hazırlandı. Taslak, Polis Akademesi'nde görevli öğretim elemanlarına da 'şark görevi' getiriyor.
Çankaya'dan geçemedi
Polis Yüksek Öğretim Kanunu uyarınca Polis Akadamisi Başkanlığı'na 2001 yılında üçlü kararnameyle atanan Tuncay Yılmaz'ın dört yıllık görev süresi, 1 Ağustos 2005 tarihinde doldu. Yasaya göre mümkün olmasına rağmen Yılmaz'ın görev süresi uzatılmadı. AKP hükümeti, Yılmaz'dan boşalan Polis Akademisi Başkanlığı'na, Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda polis başmüfettişi olarak görev yapan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Arif Akkale'yi atamak istedi. Ancak bu atama Çankaya Köşkü'nden döndü.
Karakuş'a mastır çelmesi
AKP hükümeti, bu veto üzerine Polis Akademisi Başkanlığı'na Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Osman Karakuş'u getirmek istedi. Karakuş'un ataması da Polis Yüksek Öğretim Yasası'na takıldı. Söz konusu yasanın 6. maddesi, akademi başkanlarında 'en az yüksek lisans düzeyinde akademik kariyere sahip olma' şartı aradığı için mastır yapmamış olan Osman Karakuş bu göreve atanamadı.
Emniyet Genel Müdürlüğü, bu sorunu aşmak için bir yasa taslağı hazırladı. Söz konusu taslak, Polis Öğretim Yasası'nın, 'akademi başkanı, dekan, enstitü müdürü ve yardımcıları ile polis meslek yüksekokulu müdürünün ataması' başlıklı 6. maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'en az yüksek lisans düzeyinde akademik kariyere sahip olma' ibaresinin kaldırılmasını öngörüyor.
Önümüzdeki günlerde TBMM'ye sevk edilmesi beklenen taslak bu haliyle yasalaşırsa; Osman Karakuş gibi akademik kariyeri bulunmayan 1. sınıf emniyet müdürleri de Polis Akademisi'ne başkan olabilecek.
Hocalara şark görevi
Taslağın tartışma yaratacak başka bir maddesi ise Polis Akademisi'nde görevli öğretim üyeleriyle ilgili. Maddeyle, "Öğretim elemanları, emniyet hizmetleri sınıfı personelinin tabi olduğu 2. bölge hizmetini yapmakla yükümlüdürler. Bu hizmetlerini, 2. bölgede yer alan polis meslek yüksekokullarında ifa ederler" şeklinde bir değişik öngörülüyor. Taslak bu haliyle yasalaşırsa; Polis Akademisi'nde görevli profesör, doçent ve doktor gibi akademik kariyere sahip öğretim elemanları, doğudaki polis meslek yüksekokullarına atanabilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7607237607230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.