İstimlakta tek söz sahibi büyükşehir

Metro inşaatındaki istimlak sorunu Bakanlar Kurulu kararıyla sağlanan 'Acil Kamulaştırma Yetkisi' ile çözüldü. Büyükşehir Belediyesi 'resen yıkımla' yargıya takılmayacak.

İSTANBUL - Metro inşaatındaki istimlak sorunu Bakanlar Kurulu kararıyla sağlanan 'Acil Kamulaştırma Yetkisi' ile çözüldü. Büyükşehir Belediyesi 'resen yıkımla' yargıya takılmayacak. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan 'Acil Kamulaştırma Yetkisi'ne göre; İstanbul Metrosu'nun Taksim-Yenikapı'daki ikinci aşama inşaatı için Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu, Eminönü ve Fatih ilçelerinde metro güzergâhının geçtiği ve inşaata engel olarak gördüğü yapıları mal sahipleri itiraz etse bile mahkeme kararı olmaksızın yıkabilecek.
Normal bir kamulaştırmada anlaşma sağlanamaması durumunda yapı sahibinin itirazıyla dava sonuçlanana kadar mahkeme 'yürütmeyi durdurma' kararı alarak yıkım işlemini durdurabiliyor.
İtiraz mümkün ama...
Bu yetkiyle Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırılacak alan için bölge hâkimiyle görüşerek kamulaştırma bedelinin belirlenmesini isteyecek. Bu bedeli hak sahipleri adına bankaya yatıracak. Konut sahipleri bedele itiraz edebilecek ancak istimlak mahkeme kararından önce tamamlanmış olacak.
Bu yetkinin zaman kaybını önleyeceğini ve kararı hemen uygulamaya sokacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Metro inşaatı hızlandırılacak. Üç yıl içinde Yenikapı'yı Ayazağa ile birleştirmeyi hedefliyoruz. İstimlakları resen gerçekleştireceğimiz için yargı dolayısıyla bir gecikme yaşanmayacak" dedi.
20 yıl süren tartışma
Daha önce mevzuatı devre dışı bırakmak için yine Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan 'Turizm Bölgesi' uygulamaları şehirde 20 yıldır süren bir tartışmaya neden oldu. İmar mevzuatına aykırı oldukları için inşaat ruhsatı iptal edilen beş yıldızlı oteller mevzuatı ve yürütmeyi durdurma sürecini devre dışı bırakan bir Bakanlar Kurulu kararı ile yapıldı. Bugün hâlâ tartışma konusu olan Gökkafes gibi yapıların yapımına bu kararla başlanmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7540847540840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.