İstismarın istatistiği yürek burkuyor

Bu nasıl Türkiye?

Çocuk istismarının boyutları yürek burkuyor: Kız çocuklarının yüzde 25'i, erkeklerin yüzde 15'i cinsel istismar mağduru. İstismarcıların yüzde 75'i aileden. Ailelerin yüzde 40'ı çocuklarını fiziksel, yüzde 72'si duygusal olarak istismar ediyor.

ANKARA - 'İstismar' Arapça bir kelime. Birinin iyi niyetinden faydalanmak ve sömürmek anlamına geliyor. İnternetteki arama motoru 'Google'a
'istismar' yazıp arama tuşuna bastığınızda ise istismarın en korkunç şekli gözlerinizin önüne seriliyor: Çocuklara cinsel istismar. Gazete arşivlerinde kısa bir tarama da olayın vahametini gösteriyor:

 • Mardin'de, 13 yaşındaki N.Ç., aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 28 kişinin tecavüzüne uğradı. 13 yaşındaki kız çocuğu onlarca kişiye pazarlandı. (Temmuz 2003)
 • Adana'da 8 yaşından bu yana 13 kişinin tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki B.O. hamile kaldı. (Ocak 2004)
 • Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki A.A. karnının büyümesi üzerine doktora götürüldü. Hamile olduğu belirlenen çocuğa iki kişinin tecavüz ettiği ortaya çıktı. (Ocak 2004)
 • Kartal'da öz kızının ırzına geçmeye kalkıştığı iddiasıyla yargılanan Hamit Yıldırım 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. (Ocak 2004)
 • Avcılar'da 14 yaşındaki öz yeğenine tecavüz eden M.Z., komşuları tarafından yakalandı. (Ocak 2004)
 • Balıkesir'de altı kişi, 14 yaşındaki Ş.H.'yi kaçırıp tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı. (Ocak 2004)
 • Konya'da 13 yaşındayken kaçırılan A.A., toplam 23 kişinin tecavüzüne uğradı. (Şubat 2004)
 • Ve en beterine hazır olun: İzmir'de annesi ve aynı evde kaldığı üç kişinin işkence yaptığı 17 aylık N.N.B.'nin, Adli Tıp'ta yapılan muayenesinde defalarca tecavüze uğradığı ortaya çıktı. (Ekim 2006)
  Evdeki tehlike
  Gazetelere yansıyan bu haberlerin mağdurunun sadece birkaç bahtsız çocuk olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Orhan Derman'ın verdiği rakamlar çocuğa yönelik cinsel istismarın boyutlarını ortaya koyuyor: "Dünya genelinde buluğ çağına gelmiş kızların yüzde 25'i, erkeklerin ise yüzde 15'i cinsel istismara maruz kalıyor. Cinsel istismar, tecavüz, istem dışında dokunulma, sürtünme gibi çeşitli şekillerde oluyor."
  Daha da korkuncu mağdur çocukların yüzde 75'i kendilerini en güvende hissetmeleri gereken yerde, 'sıcak yuvalarında' istismar ediliyor. Derman'a göre bugün çocukları istismar ettiği için nefret ettiğimiz suçluların önemli bir bölümü de küçükken aynı korkunç olayın mağduru durumundaydı: "Cinsel istismara uğrayan çocuk kendini kirlenmiş ve suçlu hissediyor. Kendini toplumdan soyutluyor ve yalnızlaşıyor. Bir gün yaşadıklarının hıncını almak, başkasının da aynı acıyı çektiğini görmek, kendine mağdur bir paylaşımcı bulmak gibi nedenlerden dolayı, ileride istismarcı olabiliyor. Maalesef, bu bir kısırdöngü halinde devam ediyor."
  Çocukların karşı karşıya olduğu tehlike yalnızca cinsel istismar değil. Derman'la aynı dernekte görev yapan Doç. Dr. Gonca Yılmaz da Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun verilerine göre, Türkiye'deki ailelerin yüzde 40'ının çocuklarına hafif oranda şiddet uyguladığını söyledi. Kimi bölgelerde iki çocuktan birinin fiziksel istismara maruz kaldığını belirten Yılmaz, fiziksel istismarın, tekmeleme, çarpma, tokat atma, kafasına vurma ve sarsma şeklinde olduğunu söyledi.
  Donuk bakışlı çocuklar
  Çocukların karşı karşıya kaldığı tehlikelerden biri de duygusal istismar. Duygusal istismarı 'hakaret, aşağılama, kıyaslama, yüksek başarı beklentisi, aşırı sevgi, sözel şiddet, ilgisizlik, televizyonun elektronik bakıcı olarak kullanılması vb.' olarak tanımlayan Yılmaz, çocukların yüzde 72'sinin bu şekilde istismar edildiğiğini söyledi. Duygusal istismara maruz kalan çocukların, genellikle duygusal gelişim bozukluğu gösterdiğini, donuk bakışlı olduklarını, gece işemelerinin görülebildiğini ve başkalarından sevgi dilenen çocuklar olduklarını ifade eden Yılmaz, bu çocuklarda madde alışkanlığı kullanma oranının da yüksek olduğunu söyledi.
  Konuyla ilgilenen diğer uzmanların tespiti de ürkütücü: "Her yıl cinsel istismardan dolayı 8 bin dava açılıyor. Devletin elinde kaç çocuğun taciz veya tecavüze uğradığına ilişkin kayıt yok. Bu tür istismar vakalarının sadece yüzde 5'inin açığa çıktığını düşünüyoruz." (Radikal, aa)