İsveçli gazeteciye su bile vermemişler!

İsveçli gazeteciye su bile vermemişler!
İsveçli gazeteciye su bile vermemişler!
Gezi eylemlerini takip ederken Türkiye'den sınırdışı edilen İsveçli Sarah Olsson hakkını mahkeme yoluyla arayacağını söyledi. Olsson'un avukatı: Nezarette bulunduğu süre içinde tuvalete gitme ve su içme hakkı tanınmadı

Taksim'deki eylemler sırasında gözaltına alınan ve pazartesi günü serbest bırakılarak sınır dışı edilen İsveç'li gazeteci Sarah Olsson, İsveç Expressen kanalına verdiği röportajda Türk devletini mahkemeye vereceğini söyledi.

İsveç'in Nyköping şehrinde yaşayan Sarah Olsson, cumartesi günü Taksim'de gezerken göstericilerin resimlerini çekmek istediğini bu arada polisin kendisini yere yatırarak gözaltına aldığını belirterek "Ben Taksim'de bulunuyordum. Göstericileri görünce gazeteci olarak resim çekmeye başladım. Polis göstericilere müdahale etti. Plastik mermiler havada uçuyordu. Yanımda bulunan arkadaşımın elini bırakınca polis birden beni yere yatırdı ve insanların arasında gözaltına alındım. Üç gün nezarette kaldım. Türk devleti benim özgürlüğümü kısıtladığı için bu işin peşini bırakmayacağım ve mahkeme yoluyla hakkımı arayacağım. Eve gider gitmez, maillerim ve Facebook mesajlarıma baktıktan sonra Türk hükümetinin kendi halkı ve turistlere nasıl davrandığını tüm dünyaya duyuracağım. Sınır dışı edilirken bana 1 yıl Türkiye 'ye girememe cezası verdiler ama ben cezaya bakmadan en kısa zamanda yine İstanbul 'a döneceğim. Gözaltında olduğum sürede ailem ve arkadaşlarım beni çok merak ettiler ve endişe duydular. Türk hükümeti bunun hesabını verecek" dedi.

Sarah Olsson'un Türk avukatı Burak Mengü, polisin Başbakan Erdoğan 'a hakaret suçundan gözaltına aldığını ancak mahkemenin Sarah Olsson'un Türkçe bilmediğini ve başbakana hakaret edemeyeceğini göz önüne alarak serbest bıraktığını söyledi. Sarah Olsson, nezarette bulunduğu süre içinde istediği zaman tuvalete gitme ve su içme hakkı tanınmadığını belirterek, Türkiye'yi insan hakları mahkemesine şikayet edeceğini söyledi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/114034611403462

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BURASI TÜRKİYE - pispor

  o yüzden uluslar arası bir yere sahip olamıyoruz ya hemen hemen uzak doğu Arap Afrika batıda çok ülkede bulundum çalıştım Türküm dediğinde adamın sana bakışı değişiyor suratı ekşiyor sanki karşısında Kadıköy-Karaköy vapurundaki limon suyu sıkan o meşhur seyyar satıcı varmış gibi

  BİR FOTOĞRAFIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - m.rozbilen

  Polisimize bu yöntemi kim öğretmiş bilmiyorum.Bir yabancı bayan,isteseniz de kaçmaya yeltenmeyecek biri.İki yanında dura iki polis herbiri bayanın kolunu geri kıvırıp iki büklüm götürüyor.Nereye? Gözaltına.Bir kaç sene önce Hakkaride gösteriye katıldığı gerekçesiyle bir çocuğun kolunu kırarcasına geri büken polisin hareketini anımsadım.Goya bu etkisiz hale getirme yöntemiymiş.Yabancı da olsa bir bayana yapılan bu hareket güzel bir manzara değil.Oysa bir kişi rahatlıkla koluna girip, kolunu sağa sola geriye bükmeden rahatlıkla merkeze davet edebilir.İki büklüm götürmek de neyin nesi?Gözaltında iken iddia edilen insanlık dışı muameleyi saymıyorum.