İşverenin yeni taktiği: İşe yeni başlayana istifa mektubu imzalatıyorlar

İşverenin yeni taktiği: İşe yeni başlayana istifa mektubu imzalatıyorlar
İşverenin yeni taktiği: İşe yeni başlayana istifa mektubu imzalatıyorlar
Sosyal güvenlik uzmanları uyarıda bulunarak, çok fazla eleman değiştiren işverenlerin, işe başlayan çalışanlarına işe başlarken istifa belgesi imzalattıklarını söyledi.

ANKARA - Sosyal güvenlik uzmanları uyarıda bulunarak, çok fazla eleman değiştiren işverenlerin, işe başlayan çalışanlarına işe başlarken istifa belgesi imzalattıklarını söyledi. Çalışanları mağdur eden bu uygulama, “Tazminat vermemek ve sorumluluktan kaçmak için firmaların yaptığı bu uygulama hiç doğru değil” şeklinde yorumlandı.

Uzmanlar, ilk işe girdiklerinde firmalar tarafından istifa belgelerinin de imzalatıldığını belirten vatandaşların işverenlerin yaptığı bu uygulama nedeni ile mağdur edildiklerinden dert yandıklarını ifade ederek, şikayetçilerin idari işlemlere başvurması gerektiğine dikkat çekti.

“CEZA YAPTIRIMI VAR”
Aynı sosyal güvenlik uzmanları, firmaların bu uygulamasının tüketici zararına olduğunu belirterek, “İş verenlerin işe yeni başlayan kişilerden istifa dilekçesi alma sebebi işten çıkarılırken sorun yaşamak istememeleridir. Tazminat vermemek ve herhangi bir sorumluluk kabul etmek istemeyen işverenlerin bu uygulaması doğru değil. Mağdur edilen şikayetçiler yaşadığı mağduriyeti tespit ettirirse ceza yaptırımı vardır. Konuya ilişkin kontrol memurları da haklarında işlem yapar” ifadelerini kullandı.

“ZORLA İSTİFA BELGESİ İMZALATMAYIN”
İşe başlarken istifa mektubu imzalatılan işçilerden sadece biri olan Hasan Tandoğan ise yaptığı açıklamada, “Bir ay önce bir markette işe başladım. Neden belirtilmeksizin işten çıkarıldık ve herhangi bir ödeme de yapılmadı. Ayrıca işe ilk girdiğimizde ve işten çıkarılırken bize zorla istifa işlemleri için belge imzalatıldı. Aldığım bilgiye göre işe giren her personele bu istifa işlemleri için gerekli belgeler imzalatılıyormuş. Tabi bunun nedeni açıkça belli. Ben böyle bir markete bunu yakıştıramıyorum. Tamam işten çıkardığınıza bir şey demiyorum ama bari zorla istifa belgelerini imzalatıp kendisini istifa etmiş gibi göstermeyin” dedi.(ANKA)


  http://www.radikal.com.tr/105025310502538

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu mu yeni moda? - fides

  Bu mu yeni moda?Hayır siz trendi yakalayamamışsınız. Lütfen bir daha ki yazınızı söyleyeceğim araştırmaya ayırın!Yeni moda olan üniversite lisans mezunlarına "temizlik de çay da yap" modası. Bu ülkede işverenlere, artık bu yüzü veren sistem de var ya ne diyeyim...

  Pes etmeyin. - madisozluk.com

  Yıllardır yapılan birşeydir bu, yeni moda(!) değil. Ayrıca bu gibi belgeleri imzalayanlar hiçbirşey kanıtlayamayacaklarını düşünmesinler. Özellikle standart form şeklinde hazırlanan "ibranameler" mahkemede kabul görmüyor diye biliyorum. Tamamı kendi el yazınızla yazılmış olmalı. Bir ikincisi tamamen el yazınızla yazsanız da dava açabilir ve zorla işe girişte imzallatıldığını iddia edebilirsiniz. Ben nasıl olsa tüm haklarımdan feragat ettim diyip köşeye çekilmek baştan kaybetmenize neden olur. Ayrıca dava süreci işverene avukatınız tarafından iletildiğinde, sizinle uzlaşma yolunu seçme olasılıkları çok yüksektir.

  İŞSİZİ MEBZUL ÜLKEMDE... - amaurot

  Sosyal Güvenlik ne kadar etkindir? Sosyal politikaların verimliliği tartışmalıdır. Zaten sosyal politikası ihtiyaçlara yeterince cevap veren bir sistem olsa Bireysel Emeklilik başta olmak üzre özel sigortalara olan talep yüksek olur mu? Sosyal Devlet anlayışı sadece anayasa'da yazılı bir maddeden ibaret görünüyor. Özele olan talep yüksekliği de bir çöküşü haber veriyor.

  Mobbing'in amentüsü!!! - tayfur koseoglu

  1-En baştan istifa dilekçesini vereceksin.2-Patron ne derse haklıdır.3-Her türlü azarlanmaya tevekkülle karşılık vereceksin.4-Kadınsan 'dating' teklifine sıcak bakacaksın.5-Para,zam gibi şeylerin senin bilemediğin şeyler olduğunu kabul edeceksin.6-Bunlardan birine bile uymazsan 1.maddenin gereğini yapacaksın.Nasıl?21.yy RTE türkiyesi yaşanır durumda mı?Yersen!!!!

  Sendika.. - (((YvZ)))

  Türkiye de sendikalaşma çok zayıf olduğundan bu tarz şeyler hep yaşanıyor ve yaşanacak.. Bir de şöyle bir gerçek var, 60 ve 70'lerde bizim ülkemizde insanlar sol için yola çıkmışlar komünizmle yönetilme hayalleri kurmuş ama neticede hiçbir şey elde edememişler.. Tek tek istemeyi sosyal devleti elde edebilmeyi becerememişler.. Bu yıllarda Avrupa halkı ise haklarını tek tek almıştır, düşük haftalık çalışma saatleri, sabit yıllık tatil ve sendikalaşma gibi haklar elde etmişlerdir.. Komunizmden korkan Avrupa ülkeleri sosyal devlet olarak değişime uğramıştır..

  masumca bir dilek - yesilturk

  emekçilerin sosyal güvenceden mahrum bırakılmadığı,hakkını aradığında işten çıkarılma tehdidine maruz kalmadığı,tershanelerde maden ocaklarında ölüme terkedilmediği,emeklerinin karşışığının geciktirilip repolara yatırılmayıpalınlarının terleri kurumadan ödendiği bir dünyada yaşamak istiyoruz.

  .. - chaos86

  Keşke hiç "işveren" olmasa herkesin zaten yaptığı işler olsa ve para ortak olsa.. kimse kimseden "üstün" olmasa altında olan kişinin çaresizliğini ve onun karşısındaki mecburiyetini görüp onu sömürmese bu işveren, insanlar küçük savaşlar ve çıkarları uğruna satmasalar birbirlerini..iş denilen şey hiç olmasa.