İsviçre domuz gribi aşısını 'etkisiz' diyerek kısıtladı

İSTANBUL - İsviçre, İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline’ın domuz gribi aşısı Pandemrix’in kullanımına kısıtlamalar getirdi. Pandemrix’in kullanımına yeşil ışık yakmayan İsviçreli yetkililer kısıtlama nedeni olarak, aşının yetişkinlerdeki etkileriyle ilgili veriler barındırdığı halde bu bilgilerin hamileler, çocuklar ve 60 yaşının altındakiler için geçerli olmamasını gösteriyor.

Ukrayna karantinaya alındı
Ukrayna’da domuz gribi salgını hızla yayılıyor. Sağlık Bakanı ülkenin batı bölgelerinden  yayılan domuz gribi salgını üzerine, bütün ülkenin karantinaya alınacağını bildirdi. Ülkede bir kişi H1N1 virüsünden öldü ve okullar üç hafta tatil edildi. Sinema gösterimi ve konserler de iptal edildi.
İngiltere’de H1N1 vakalarının sayısı geçen hafta ciddi bir artış göstererek 53 binden 78 bine yükseldi. Ülkede virüsten 137 kişi hayatını kaybetti. İngiltere domuz gribine karşı aşı programını geçen hafta başlatmıştı.
ABD’de domuz gribi virüsü bulaşanların sayısı altı milyona yaklaştı. ABD Hastalık Kontrol Merkezi, 23 Temmuz’a kadar ülke genelinde virüs bulaşanların sayısının 1.8 milyon ile 5.7 milyon arasında olduğunu tahmin edildiğini hatırlattı.
Yunanistan’da H1N1 virüsüne karşı ilk aşılamaya başlandı. Domuz gribi aşısı ilk olarak sekiz sağlık çalışanına yapıldı. Ülke genelindeki ilk toplu aşılama tarihleriyse 10-25 Kasım. Kampanya için 3 milyon 500 bin doz aşı sipariş edildi. Atina’da domuz gribinden bir hasta yaşamını yitirmişti.

Çin’de devlet ‘güvenli’ diyor, halk inanmıyor
Çin Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nden Zeng Guang aşıların güvenli olduğunu belirterek, halka domuz gribi aşısı olmaları çağrısı yaptı. Zeng, “Hiçbir aşı risksiz değil, ama aşının yararları risklerinden daha büyük” diyor. Düzenlenen bir ankette yüzde 54’ünden fazla Çinli güvenlik gerekçesiyle aşı olmayı düşünmediğini belirtmişti. Ülkede şu ana kadar dört kişi domuz gribinden öldü.
İran’da domuz gribi nedeniyle 620 okul tatil edildi. Ülke genelinde virüs kapan 70 öğrenci tedavi altında. Ülkede şu ana kadar 22 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.
Nüfusu 7.5 milyon olan Bulgaristan’da Sağlık Bakanlığı bu kış iki milyon kişinin domuz gribine yakalanacağı tahmin ediyor. Şimdiye dek toplam 50 bin insanın domuz gribine yakalandığını ülkede domuz gribine karşı kullanılmak üzere hastanelere 130 bin adet ‘Tamiflu’ ilacı dağıtıldı. Bulgaristan’da domuz gribinden iki kişi öldü. (Yaşam Servisi)