İsviçre'de gözaltında ölüm

İsviçre'nin Kreuzlingen kentinde kavgaya karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan Ayhan Yöyen'in intihar ettiği bildirilirken, ailesi gencin işkence sonucu öldüğünü öne sürdü.

CENEVRE - İsviçre'nin Kreuzlingen kentinde kavgaya karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan Ayhan Yöyen'in intihar ettiği bildirilirken, ailesi gencin işkence sonucu öldüğünü öne sürdü.
Ayhan Yöyen'in babası Yaşar Yöyen, "Tahminimizce oğlumuza tutuklu olduğu yerde işkence yapıldı ve Ayhan bu yüzden hayatını kaybetti" dedi. Baba olayı şöyle anlattı: "Salı akşamı Saint-Gallen polisi bizi arayarak oğlum Ayhan'ı sordu. Ben de, Bern'de çalıştığını, ancak hafta sonlarında buraya geldiğini söyledim. Polis de bana, oğlumun bir grup kavgasına karıştığını ve ifadesinin alınması gerektiğini söyledi."
Çamaşır istediler
Baba Yaşar Yöyen, salı akşamı eve gelen oğluna durumu anlatıp, polisi de arayarak oğlunun evde olduğunu söyledi. Çarşamba sabahı eve gelen iki polis Ayhan Yöyen'i alarak merkeze götürdü. Perşembe günü Ayhan'ın avukatı, Yaşar Yöyen'e telefon ederek, tutukluluk halinin pazartesi gününe kadar süreceğini, bu nedenle çamaşır götürülmesini istedi. Yaşar Yöyen de avukatın bu isteğini yerine getirdi.
Cuma akşamı ise üç polis, bir doktor eşliğinde Yaşar Yöyen'in evine geldi. Baba Yöyen'in anlattığına göre, doktor kendisine, "Size bir sakinleştirici yapalım, kötü haberlerimiz var. Oğlunuz Ayhan, tutuklu bulunduğu yerde kendisini asarak intihar etti" dedi. Polisler Ayhan Yöyen'in, polis merkezinde yatak çarşafını boynuna dolayıp, kendini kalorifer borusuna astığını söyledi.
Baba otopsi istedi
Halen doktor kontrolü altında tutulan baba Yaşar Yöyen, bu konuşmalardan sonra oğlunun cesedine otopsi yapılmasını istedi. Olay İsviçre'nin Alman kesiminde büyük üzüntü yaratırken, İsviçre basınının konuya ilgisiz kalması dikkat çekti.


    http://www.radikal.com.tr/7665697665690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.