İşyeri kapatılan BEYDER başkanı: Belediyeye teşekkür ediyorum

İşyeri kapatılan BEYDER başkanı: Belediyeye teşekkür ediyorum
İşyeri kapatılan BEYDER başkanı: Belediyeye teşekkür ediyorum
'Gezi olaylarından çok masa-sandalye uygulamaları işimizi bozdu' dedikten sonra dükkanı mühürlenen BEYDER başkanı Konar, mührü basan belediyeye kendini haklı çıkardığı için teşekkür etti.

İSTANBUL - Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı (BEYDER) Tarkan Konar'ın ortağı olduğu Muaf Cafe-Bar adlı işyeri, Konar’ın Gezi olaylarını değerlendirdiği konuşmasından sonra Beyoğlu Belediyesi tarafından mühürlenmişti.

Kurabiye Sokak'taki mühürlenen mekanı önünde açıklama yapan Konar, kapatmanın öncesinde söz konusu mekanda çalışanlara Beyoğlu Belediyesi tarafından masa-sandalye yasağını ihlalden bir ceza tebliğinde bulunulduğunu aktardı.

YASAĞIN KENDİSİ PROBLEMLİ ZATEN
Konar, "Akabinde de dün ikinci bir cezadan dolayı para cezası yerine kapama vermişler encümen kararıyla. Normalde aynı suçtan 3 kez üst üste işlem yapıldığında akabinde süreli kapama verilir. Ama bu sefer encümen biraz aleyhte, daha erken davranma gereği duymuş ve hemen ikinci cezada kapama vermiş" diye konuştu.

Konar, kendilerine sunulan kapatma kararındaki fotoğraflarda masa-sandalye yasasının ihlalinin gerekçe olarak sunulduğunu ifade ederek, işyerinin 3 günlük mührün ardından Cuma günü açılacağını aktardı. Konar, masa-sandalye yasağına ilişkin olarak da, "Yasağın kendisi problemli zaten. Türkiye Cumhuriyeti'nde tek bir ilçede olan bir yasak. Dolayısıyla yaz günü, bu sıcakta içeride sigara içme, kapıda masa-sandalye yok, bırakın işletmeciyi, mekanın müşterisinde ciddi bir tepki yaratmakta. İnsanlar, kendileri içeriden sandalyelerini alıp, masa olmasa bile, dışarıda oturmak istiyorlar. Şununla çok sık karşılaşıyoruz; 'Ya gelirse bana ceza kessin kardeşim' deyip, yeri geldiğinde esnafa bile müdahale ediyor. Böyle bir durum var" dedi.

Beyoğlu esnafından tarafsızlık mesajı

BEYOĞLU BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Hukuki süreç başlatarak, yapılan kapatmaya itiraz ettiklerini de söyleyen Konar, "İtirazın içeriğinde de yürütmeyi durdurma istemi de var" dedi.

Konar, dün BEYDER olarak yaptıkları açıklamanın ardından gelişen kapatma kararını "Manidar" oldu diyerek değerlendirerek, "Ama direkt o yüzden, misilleme niyetine yapıldığını da söyleyemeyiz. O zaman ispatıyla yükümlü oluruz böyle bir iddiada bulunursak. Baktığınız zaman en basitinden sürekli esnafın bu süreçte mağdur olduğundan bahseden bir yerel yönetim var. Madem bu kadar esnafın mağduriyetini önemsiyorsun niye hemen bir düzenlemeyle bu masa-sandalye konusunu düzene koymuyorsun diye sorulabilir. Dünkü açıklamamızda söylediğimiz gibi, bir yandan esnafın mağduriyetinden bahsedip ama esasında hala rutin esnaf aleyhine faaliyetlerine bir yandan da devam ediyorlar demiştik. Herhalde bundan daha iyi tescilleyemezlerdi. Biz istesek böyle bir şey vermezlerdi elimize. O anlamda da teşekkür ediyorum ben Beyoğlu Belediyesi'ne" diye konuştu.

DHA - Dilhun GENÇDAL / Ünsal ÇAKİN


  http://www.radikal.com.tr/1142264114226422

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Samimi olalim ? - Likapa - - yorumcu-okuyucu

  Kimsenin samimiyetten yana bir sorunu oldugunu sanmiyorum. AKP azinliklar ve demokratiklesme konusunda onemli adimlar atmistir, ekonomik gostergeler on sene oncesine gore daha iyidir, bunlara katiliyorum. Ancak elimizdeki bu veriler AKP'nin her icraatinin dogru oldugu anlamina gelmez. Onumuzde, son iki ayda kendi halkina zulmeden, acikca halkina yalan soyleyen bir hukumet var. Buna ek olarak, yillardir basinin ve gazetecilerin uzerinde bitmek bilmeyen bir baski var. Bu yanlisliklara isaret etmek, bu icraatlardan memnuniyetsizligi dile getirmek AKP karsitligi ya da yandasligi olarak adlandirilamaz, sadece demokratik ve ozgur olan ulkelerde olmasi gerektigi gibi, elestiri olarak adlandirilir. Samimi olalim diye cagri yapmissin, sorun samimiyet degil, sorun hukumetin kendini elestirenlere karsi uyguladigi fiziksel siddet ve baskici tavir. Gercekten samimiyet istiyorsan AKP nin her icraatini gozu kara bir sekilde savunmamalisin bence.

  ... - k-a-o-s

  kendisine sorulan bir soruyu anlayamayan ve cevaplayamayan bir başkan tabi ki mağduriyetini dile getiren esnafın dükkanını mühürletecektir...

  samimi olalım - likapa

  hala ideolojik düşünüyor bazı arkadaşlar.esnaf kepenk açamıyor korkusundan siz ne anlatıyorsunuz.neredeyse iki ay oldu.sizin dükkanınız olsa o bölgede ve aydı onbinlerce dolar kira ödeseydiniz böyle konuşur muydunuz? beni akp lilikle suçlayan arkadaşlar, bun şu anda akp nin yerine koyacak başka bir siyasi güç görmüyorum siz kimi görüyorsunuz açıkça söyleyin de biz de bilelim.kaçak güreşmeyin.kaldı ki ideolojik gözlüklerle bakmamış olsaydınız akp nin bu ülkeye on yılda kazandırdıklarını anlayabilirdiniz belki saygılar. esas sizler başkalarının etkileriyle insanları suçluyorsunuz.samimi söylüyorum tayyip erdoğan türkiye için büyük bir fırsat olmuştur.bunu ancak ideolojik bakmayanlar anlayabilir.çok araştırmaya da gerek yok sadece on yıl öncesine ve bugüne bakın.yeter ki samimi bakın ama.

  Üzülecek bir şey yok - genco940

  Belediye başkanı varken belediye başkanı olanlar, şimdide encümen varken encümen olmuşlardır. Neler olmuyorki memlekette polisler savcı, savcılar hakim, hak,imler emekli.

  ... - pierre woodman

  Biz de bundan sonra Muaf Cafe-Bar'a gideriz. Teşekkürler Misbah reklam için.

  Likapa adli arkadasa - yorumcu-okuyucu

  Arkadasim esnaf disariya masa sandalye koyamadigimiz icin islerimiz etkileniyor diyor. Bundan etkilenen sadece bir kisi degil okudugun gibi. Sen hala cikmis binlerce esnaf arasindan bir tane magdur bulmussunuz diyorsun. Ya okudugunu anlayamiyorsun, ya da anlamak istemiyorsun.

  TKP milletvekili adayıdır kendisi, uyandırayım - PAN-ZEHİR

  TKP'li milletvekili adayını çıkarırsan oraya herşeyden memnun olur tabiki. Anarşi sizin içinizde var.