İşyerinde 'gıcıklık' artık o kadar kolay değil

BURSA - Masasında, çantasında, bilgisayarında ‘embesil, geri zekâlı, yalaka’ gibi hakaretlerle dolu notlar bulan hemşire F.K., iki iş arkadaşı hakkında suç duyurusunda bulundu.  F.K., iş arkadaşlarının ‘mobbing’ suçundan cezalandırılmasını istedi. 
30 yıllık hemşire F.K., 2004 yılında Ankara Üniversitesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir laboratuvarda çalışmaya başlamıştı.  F.K.’nın iddiasına göre: “Psikolojik taciz 2005’te başladı. Çantasında, masasında, bilgisayarlarında ve çalıştığı ortamda ‘geri zekâlı, embesil,  yalaka’ gibi hakaret içeren notlar buluyordu.  Psikolojik taciz kampanyası 2007’de çekilmez hale geldi ve sistematik olarak bugüne kadar sürdü, F.K., iki iş arkadaşının laf atma, dedikodu, hakaret ve küfür, dini inançlarından ötürü aşağılama ve  yalnız bırakılmak suretiyle yıldırılmaya çalışılma gibi eylemlerine de maruz kaldı.”
Bazı Yargıtay kararlarına yer alsa da Türk mevzuatında henüz  ‘mobbing’ suçu bulunmuyor.  F.K.’nın avukatları bu nedenle bu kişilerin ya TCK’nın ‘eziyet’ suçunu düzenleyen maddesi uyarınca ya da (mobbing’i oluşturan unsurlar göz önüne alınarak)  ‘kişilerin huzur ve sükûnunu bozma’, ‘hakaret’, ‘özel hayatının gizliliğini ihlal’ ve ‘iftira’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.
Dilekçede “Mobbing, İsveç’te 1994, Japonya’da 1996 Almanya, Fransa ve ABD’de son yıllarda suç olarak  nitelendirilmeye başlanmış ve mevzuatlarında yer bulmuştur. Bu suçun unsurları, tacizin sistemli oluşu, tacizin sürekliliği ve kasıtlı olmasıdır. Kurban kusurlu duruma düşürülür, kişi bu duruma boyun eğmeye zorlanır” denildi.  F.K ’nin, iki arkadaşı hakkında 20 bin liralık ma-nevi tazminat talebinde de bulunduğu öğrenildi. (aa)