'İt dalaşı' AİHM'lik oldu

Ege Denizi'nde 1996'da düşen F-16 savaş uçağında hayatını kaybeden pilot yüzbaşı Nail Erdoğan'ın yakınlarının Yunan hükümetine karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açtıkları dava başvurusu kabul edildi.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Ege Denizi'nde 1996'da düşen F-16 savaş uçağında hayatını kaybeden pilot yüzbaşı Nail Erdoğan'ın yakınlarının Yunan hükümetine karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açtıkları dava başvurusu kabul edildi. AİHM 3. Dairesi, dava dilekçesini işleme koydu ve delillerin sunulması için taraflara süre verildi.
8 Ekim 1996'da devriye görevi sırasında Ege Denizi Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçaklarıyla it dalaşı yapan Türk F-16 savaş uçağı düşmüş, pilot yarbay Osman Çilekli kurtulurken, öğretmen pilot yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize gömülmüş, aramalara rağmen cesedi bulunamamıştı. Ancak yıllar sonra bir Yunan gazetesinde olayın kaza olmadığı, Yunan Mirage savaş uçağının füzeyle Türk savaş uçağını vurarak düşürdüğü öne sürülmüştü.
Uçağın bulunmasını istediler
Gelişme üzerine, iki çocuk babası şehit pilotun Kayseri Karaözü Beldesi'nde
yaşayan annesi Selvi Erdoğan, kardeşleri Önder Erdoğan, Bekir Erdoğan, Aysun Gök, Nurdane Dalak ve Zehiyet Koç, avukatları Mehmet Emin Keleş aracılığıyla Yunan hükümetine karşı AİHM'ye 625 bin euro (yaklaşık 1 trilyon 25 milyar lira) manevi tazminat istemiyle başvurdu. Aile ayrıca Erdoğan'ın cesedinin ve uçağının bulunulması için de Yunan hükümetinden 4 milyon euro (6.5 trilyon lira) istedi.
Erdoğan'ın ilkokuldan sınıf arkadaşı da olan ailenin avukatı Mehmet Emin Keleş, AİHM'ye yaptıkları başvuruda, olay nedeniyle büyük acı çekildiğini söyleyerek şunları kaydetti: "Yıllardır kaza denilen olay tam kapanmışken, Yunan dergisi Krama'nın 'Olay kaza değildi. Füze taşıyan Yunan savaş uçağı, Türk F-16'sını vurup düşürdü' iddiasıyla Erdoğan ailesinin üzüntüsünü tazeledi. Annesinin ziyaret edebileceği oğlunun bir mezarı bile yok. Babası da olaydan altı ay sonra üzüntüden öldü. Erdoğan'ın yaşama hakkı ortaya çıkan belge ve bilgiler ışığında Yunan pilotunun keyfi tavrı yüzünden sona ermiştir. 20 bin feet'te bu tür uçakların düşmesinin imkânsız olduğu teknik uzmanlarca belirtilmektedir."
Yunan pilota da cinayet davası
Erdoğan ailesinin dilekçesini inceleyen AİHM 3. Dairesi, taraflara son delillerini sunması için süre verdi. Üçüncü Daire Yazıişleri Müdürü Civan Turmangil, dava dilekçesi başvurusunun kabul edildiğini belirtip davayı takip etmeleri için avukat Mehmet Emin Keleş'e cevap yazısı gönderdi. Turmangil, özellikle 'şehitlik maaşı' ile alakalı yapılmış tüm adli ve idari başvurular sonunda alınmış olan kararların birer fotokopisini kısa sürede gönderilmesini istedi.
Avukat Keleş, ayrıca Magic füzesi taşıyan ve Erdoğan'ın uçağını düşürdüğü öne sürülen Yunan Mirage uçağının pilotu Thanos Grivas hakkında da
'cinayet' suçlamasıyla AİHM'ye başvurduklarını söyledi.
Yıllardır AİHM'de Türkiye'yi savunan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler
Fakültesi'nde görevli Prof. Bakır Çağlar, "Hak ilhali olduğu için 6 ay içinde dava açılması gerekiyordu. Ancak pilotun cesedi bulunamadığı için zaman önemli değil" dedi.