İt dalaşı eğitimi yapan F-16 düştü

Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-16C tipi savaş uçağı, İnegöl-Tavşanlı ilçeleri arasında dağa çarparak infilak etti.

Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-16C tipi savaş uçağı, Bursa'nın İnegöl ve Kütahya'nın Tavşanlı ilçeleri arasındaki dağlık alana düştü. Fırlatma koltuğundan sinyal gelmesi üzerine pilotun son anda uçaktan atlamış olabileceği ihtimalini de dikkate alan ekipler arama-kurtarma çalışması başlattı.
Balıkesir'deki 191. Kobra Filosu'ndan dün öğle saatlerinde iki F- 16C (Savaşan Şahin), eğitim uçuşu için havalandı. Bu uçaklar, Eskişehir 1. Ana Jet Üssü 112. Filo'dan kalkan F-4E (Phantom) tipi iki uçakla Kütahya semalarında buluştu. Önceden hazırlanan programa göre dört uçak, havacılıkta 'Dog Fight' (it dalaşı) olarak adlandırılan savaş eğitimi yaparken, Pilot Üsteğmen Mehmet Karakuzulu'nun yönetimindeki F- 16C uçağı, İnegöl-Tavşanlı arasında radardan kayboldu. Kütahya'daki 'Çini' kodlu askeri radar merkezi durumu Balıkesir ve Eskişehir'deki üs komutanlıkları ile aynı eğitime katılan havadaki pilotlara bildirdi.
İlk aşamada üç uçakla havadan başlatılan arama çalışması sırasında açılan paraşüte rastlanmazken, Pilot Üsteğmen Mehmet Karakuzulu'nun uçağının enkazı, Tavşanlı'ya bağlı Şenlik Köyü ile İnegöl'e bağlı Saadet Köyü arasındaki dağın yamacında görüldü.

FIRLATMA KOLTUĞUNDAN SİNYAL GELDİ

Pilotlar durumu merkeze bildirdi. Bu sırada düşen uçağın fırlatma koltuğundan sinyal alındı. Uzmanlar, gelen bu sinyalin, pilotun uçak düşmeden önce atlamış olduğunu gösterebileceği gibi, fırlatma koltuğunun kaza sırasında yere çarpmasınan etkisiye de sinyal verebileceğini bildirdi.
Eskişehir, Balıkesir ve Bandırma'daki üslerden havalanan arama kurtarma helikopterleri bölgeyi karış karış taramaya başladı. Bursa Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birliği'nden 10 kişilik uzman ekip, jandarma timleri bölgeye hareket etti. Karla kaplı ormanlık alanda, yağışın da devam etmesi nedeniyle güçlükle sürdürülen arama çalışmalarına çevredeki köylerden gelen çok sayıda köylü de katıldı.

KÖYLÜLER: PATLAMA SESİ DUYDUK

Uçağın düştüğü bölgedeki köylüler, Şenlik Köyü'nün Yaylacık Mevkiinde büyük bir patlama sesi duyduklarını, bir yandan jandarmaya haber verirken diğer yandan bölgeye gitmeye çalıştıklarını söyledi.

SON BEŞ GÜNDEKİ İKİNCİ KAZA

12 Ocak Pazarkesi günü de yine eğitim uşuçu için Eşkişehir 1. Ana Jet Komutanlığı'ndan havalanan F - 4E tipi bir uçak, Manisa Selendi ilçesine bağlı Fakran mevkiinde teknik bir arıza nedeniyle düşmüş, iki pilot şehit olmuştu.