'İtaatsiz' öğretmenler

'İtaatsiz' öğretmenler
'İtaatsiz' öğretmenler

Malatya da da birçok kadın öğretmen başörtülü, erkek öğretmen kravatsızdı.

Memur-Sen’in ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği’ne karşı önceki gün başlattığı ‘sivil itaatsizlik’, dün de birçok ilde uygulanarak yayıldı.
Okullarda birçok kadın öğretmen derse başörtülü olarak girdi, erkek öğretmenler kravatlarını çıkardı. Memur-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, “ Türkiye genelinde olduğu gibi Erzurum’da da kamu çalışanlarımız okula, hastaneye serbest kıyafetle gittiler. İlk gün çok güzel sonuçlar aldık, hiçbir kurumda sıkıntı olmadı. Bu eylemi, kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan düzenleme yapılıncaya kadar devam ettireceğiz” dedi.
Elazığ’da Eğitim Bir-Sen’e üye bazı öğretmenler derslere serbest kıyafetle girdi. Dumlupınar İlkokulu’nda görevli sendika üyesi bazı erkek öğretmenler kravatsız, bazı kadın öğretmenlerse başörtülü olarak okula geldi.
Bilecik’te, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların üyeleri serbest kıyafetle hizmet verdi. Bilecik Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Selöz, Memur-Sen’e bağlı 11 sendikanın üyeleri olarak, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafeti’ yönetmeliğinin erkek ve kadın kamu görevlilerinin kıyafetlerini özgürce seçmelerine engel olan sınırlamaları dikkate almayacaklarını söyledi.
Malatya’da da Eğitim Bir-Sen’e üye bazı öğretmenler ile idareciler de serbest kıyafetliydi. Erkekler kravatları çıkarırken kadın öğretmenler başörtülüydü. Eğitim Bir-Sen Malatya Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldızhan, Malatya’da Memur-Sen’in 12 bin üyesinin olduğunu, bu üyelerin de sivil itaatsizlik eylemlerine katıldığını anlattı.