İtalya vatandaşlarını uyardı: Gezi'ye gitmeyin

İtalya vatandaşlarını uyardı: Gezi'ye gitmeyin
İtalya vatandaşlarını uyardı: Gezi'ye gitmeyin
İtalya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını başta "Gezi Parkı eylemleri olan şehirler" olmak üzere Türkiye'ye gitmeme konusunda uyardı.

ROMA - İtalya, vatandaşlarını İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, Türkiye 'de Taksim Gezi Parkı protestolarının yapıldığı şehirlere gitmekten kaçınmaları konusunda uyardı. Uyarıya, Türkiye'nin özellikle Güneydoğu bölgesinin 'terör bölgesi' olduğu bazı saldırılar olabileceğinin dikkate alınması gerektiği de eklendi.
İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde, 'Güvenli seyahat. Kriz uyarılar ünitesi' başlığı altında yapılan uyarıda, Türkiye'de büyük kent merkezlerinde protesto gösterileri görüldüğü hatırlatılırken, "Vatandaşlarımızı maksimum dikkate ve protestoların gerçekleştiği bölgelere, bilhassa İstanbul ve Ankara'ya seyahat etmekten kaçınmaya davet ediyoruz" denildi.
Uyarıda, İtalyanlar'ın Siyasi mitinglerin düzenlendiği yerlerden kaçınmaları, askeri ve güvenlik güçlerinin çevresinde bulunmamaları istendi. Bakanlığın, "Türkiye'nin özellikle Güneydoğu Anadolu'da terör olayları görülme olasılığı ve beraberinde bazı kurumların ve turistlerin uğrak yeri olan yapıların hedef alınmasının da ihtimal dışı bırakılmaması" uyarısı dikkat çekti. Öte yandan, Türk makamlarının özellikle Doğu ve Güneydoğu'da gelişmiş güvenlik önlemlerini uyguladığı ve özellikle turistlerin korunmasına özen gösterdiği de vurgulandı. Bakanlık, PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmaların yeniden başlaması ihtimaliyle bağlantı kurarak, özellikle ülkenin İran ve Irak sınırında bulunan kentlere gidilmemesini de tavsiye etti. Türkiye'nin Suriye'ye olan sınırına da yaklaşılmamasını salık verildi. (Esma ÇAKIR/DHA)