İtalyan fotoğrafçıya Gezi şoku: Şaka mı bu?

İtalyan fotoğrafçıya Gezi şoku: Şaka mı bu?
İtalyan fotoğrafçıya Gezi şoku: Şaka mı bu?
Gezi Parkı olayları sırasında Taksim'de gözaltına alındıktan sonra savcılıktan serbest bırakılan ve hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istenen İtalyan fotoğrafçı Mattia Cacciatori, dava açılmasını hayretle karşılayarak, "Şaka mı bu? Ben orada sadece fotoğraf çekiyordum. Akıl dışı iddialar" diye tepki gösterdi.

ROMA - İtalya'da çalıştığı özel bir fotoğraf ajansı için 22 Haziran'dan itibaren İstanbul 'daki protestoları takip eden 24 yaşındaki Mattia Cacciatori, Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla 6 Temmuz akşamı Gezi Parkı'na girmek isteyen gruplara polisin müdahalesi sırasında 59 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Daha sonra savcılığa çıkartılan Cacciatori, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, aralarında Cacciatori'nin de bulunduğu 20 şüpheli hakkında hazırladığı iddianameyi tamamladı.


"YOKSA BENİ ÖZEL BİR HELİKOPTERLE ALMAYA MI GELECEKLER?"


Hakkında, 'Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet' ve 'Görev yaptırmamak için direnme' suçlarından 1 yıl 2 aydan, 7 yıla kadar hapis cezası istendiğini Doğan Haber Ajansı muhabirinden öğrenen Mattia Cacciatori, hayretler içerisinde kaldığını ve şok geçirdiğini söyledi. Serbest kaldıktan sonra İtalya'ya döndüğünü belirten Cacciatori, "Şaka mı yapıyorsunuz? Yoksa beni özel bir helikopterle almaya mı gelecekler?" diye gülerek, "Akıl dışı iddialar bunlar" dedi.


"SAVCI 'SENİ SUÇLAYAMAZLAR' DEDİ"

Herhangi bir suçlama olmadan savcılıktan serbest bırakıldığını savunan Cacciatori, "Eğer bu suçlamalar doğru ise sadece gülerim. Çünkü ben ne bir aktivistim ne de polise falan direndim. Beni kolumdan çekiştirerek otobüse götürdüler ve ben de sakin bir şekilde onlarla birlikte yürüdüm" diye sözlerini sürdürdü.

Şu an Milano'da olduğunu söyleyen Cacciatori, "Ben sadece orada işimi yapıyor ve fotoğraf çekiyordum. Savcı da bana, 'Sana karşı bir suçlama olacağını zannetmiyorum' demişti. Bu yüzden bu iddiaları duyunca çok şaşırdım" dedi.

Özellikle savaş bölgelerinde çalıştığını ifade eden Cacciatori, "Bana henüz resmi bir bilgi ulaşmadı. Ulaşırsa da burada, İtalya'dayım ve kaçmıyorum" diye konuştu. (dha/ Esma ÇAKIR)


  http://www.radikal.com.tr/1142611114261116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İtalyadan pizzamı getirmiş? - MahmutYahya

  Pizza getirmiş olabilirmi?

  bahtsiz bedevi - rapala

  imam rejiminin bosbakan ve bakanlarinin hedefimiz ab uyeligi, diye demec vermelerini ciddiye almis garibim :)

  afedersiniz yanlış yazmışım - demlicay2011

  italyan ceylan derileri diyecektim. meclisin şu ünlü turuncu koltukları. yanlış bilgiden dolayı özür. bu italyanı içeri tıkmalarının sebebini bilmiyorum ama artık havada uçan sineğe bile tahammülleri kalmadı bunların. herkez sahte sahte riyakar bir şekilde yarışa girmiş. türkler için lider kavramı çok önemlidir. çünki birey değilldir. (çoğunluğu) bu yüzden mürit topluluk ümmet kuzuluk gibi özelliklere çabuk kapılır. aslında iyi niyetle başlar ama sonu hüsranla biter. fotoğrafcı ajanda olabilir gazetecide sıradan bir italyan vatandaşıda ama şurası kesin türk milleti acayip bir şekilde erozyona uğruyor. bunun en büyük sebeblerinden biriside ekonomik zulümdür. muhtaç et kullan metodu.

  yabancı basın provakatör ajandır - dedubluman

  hatta zapatalar 600 pizza söylemeselerdi direniş falan olmazdı. derin pazarlıklar sonucu 600 pizzaya tav olduk ama vejeteryan pizza gelmediği için ben ve bir grup vegan arkadaş direnişi yarıda kesip evimize döndük. bakın ifşa ediyorum italyan gazeteci ve pizzalar!!! pizza kulesi ve italyan gazeteci bak bak.. bağlantılara bakmak lazım bu büyük oyunu bozmak için.basın özgürlüğü falan deyip ajanların içimizde cirit atıp pizza yemesine maal vermeyen büyük türk devletini düşünürlerini, destansı polisini,medyasını ve her daim sağduyulu vatandaşını tebrik ediyorum. zafer bayramı kutlu olsun.

  Şaşkın İtalyan... - serseriser

  Hem fotoğraf çekmiş hem de "birşey yapmadım" diyor... Fotoğraf çekmek, twit atmak, duran adam olup durmak ve tencere-tava çalmanın ağır hapis cezası gerektiren suçlar olduğunu bilmezmiş gibi... Adam öldürmek, tecavüz etmek, göz çıkarmak gibi "Sempatik" suçlara benzemez bu yaptığın... Bu ülke sahipsiz değil, kapı gibi tapusu var Tayyip Başbakan'ımın çekmecesinde... Allah bilir "Çarşı"dan alış-veriş bile yapmışsındır Faiz Lobisi'nin Darbeci Ergenekoncu Balyozcu İtalyanı... 7 yıl yat aklın başına gelsin, çıktıktan sonra Ananı da al git... Bu emperyalistler de çok oluyor ayol...

  likipa adlı yotrumcuya - sks222

  Likipa adlı yorumcuya...Çok komik espiri yapmışsınız. Bence direnfaşizm diye slogan atın belki faşizmin ömrünü biraz daha uzatırsınız.

  Bence çok doğru ! - ilbeg

  Diren İtalya bir yorum yapmış, tersinden olmuş, ancak; bu fotoğrafcı genç, Türkiye'de insan hak ve özgürlüklerinin nasıl da şaka gibi iddialarla bastırılmakta olduğunu tüm İtalyanların anlaması için bir kampanya başlatabilir. #Direnkamera mı der yoksa baska bir isim mi bulur bilemiyorum ama ülkemizdeki bu haksızlıkları tüm dünya duymalı. Kol kırılıp yen içinde kalmamalı.