İtalyanlar da hatla ilgili

Dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında yer alan İtalyan ENI'nin başkanı Vittorio Mincato, Bakü-Ceyhan hattının mühendislik çalışmalarına istekli olduklarını açıkladı.

İSTANBUL - Rus doğalgazını getirecek Mavi Akım projesinin ortaklarından olan dünyanın 6. büyük petrol ve gaz şirketi İtalyan ENI'nin Başkanı Vittorio Mincato, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının detaylı mühendislik çalışmalarına katılmaya istekli olduklarını açıkladı. Vittorio Mincato jeoekonomik açıdan Türkiye'nin üç kıtayı kapsayan bölgesel bir doğalgaz merkezi oluşturulmasını sağlayacak bir ülke olduğunu söyledi.
İstanbul'da önceki gün başlayan 'Üç Denizin Hikâyesi: Dünya Enerjisiyle Bütünleşme' konulu konferansın dünkü oturumunda konuşan Mincato, Hazar bölgesinde önemli miktarda petrol bulunduğunu, bunun da petrolün nasıl çıkarılacağı sorusunu gündeme getirdiğini belirtti. ENI olarak son aylarda bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Mincato, "Bugünkü ilk değerlendirmelerimize göre Kuzey Hazar'da ortaya çıkan petrol potansiyeli çok hatlı bir petrol ulaştırma sistemi gerektirmektedir. Böyle bir sistem sadece iletilmesi muhtemel miktarları değil, bu miktarları emecek nihai pazarların kapasitesini de dikkate almaktadır" dedi.
Bu çerçevede Türkiye'nin ana ulaşım koridorlarından birine ev sahipliği yapmaya doğal bir aday olduğu düşüncesini dile getiren Mincato, "Memnuniyetle belirtirim ki ENI, uygun müzakere süreçlerinden sonra Bakü-Ceyhan petrol hattının detaylı mühendislik çalışmalarına katılmaya isteklidir" diye konuştu. Önümüzdeki 5-10 yıl boyunca Avrupa'da muhtemel bir gaz tedariki açığı gördüklerini belirten Mincato, bu bağlamda Türkiye'ye önemli bir rol düştüğünü söyledi. Vittorio Mincato, Türkiye'nin üç kıtayı kapsayan bölgesel bir doğalgaz merkezinin oluşturulmasını olanaklı kılabilecek bir ülke olduğunu belirtti.
Mavi Akım takvimi
Mavi Akım boru hattı projesinin zamanlaması konusunda da bilgi veren Mincato, şu unları söyledi: "Eylül'ün ilk günlerinde Karadeniz'in ultra derinliklerinde boru döşeme işlemine geçilecek. Aralık ayı ortalarında ilk hattın döşenmesi tamamlanmış olacaktır ve 2002 Ocak ayında deniz hattı, boru hattının iki sahildeki kısımlarına bağlanacaktır. Mart 2002 sonunda da programa uygun olarak test işlemleri yapılacaktır."


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul