Teknokent beş yılda 10 kat büyümeyi başardı
ODTÜ bilim üssü dünyayla yarışıyor

Teknolojik atılım
Temeli 1998'de atılan ODTÜ Teknokent, 2002'de 25 milyon dolar olan cirosunu beş yılda 250 milyon dolara çıkardı. Rektör Akbulut, Teknokent'in, AB ülkeleri, Uzakdoğu ülkeleri, ABD, Türk cumhuriyetleri ile İsrail, Katar gibi ülkelere teknoloji ihraç ettiğini belirtti. Akbulut. "Dünyadaki teknoparklar içinde ilk yüzde 25'lik dilime girmeyi başardık" dedi.
Akbulut'un hedefleri yüksek
Teknokent'te elektronik, bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon başlıkları altında çalışan 195 firma olduğunu belirten Akbulut, 2015 hedeflerini de anlattı: "Firma sayısını 400'e, 5 bin 246 olan personel sayısını 10 bine, 80 bin metrekarelik kapalı alanımızı ise 260 bin metrekareye yükseltmek istiyoruz."

ANKARA - Yıl 1987... Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) ülke için yepyeni bir proje için çalışmalar başlatıldı: Bilim ordusu yaratılacak, elektronik, savunma, bilgisayar gibi birçok alanda yeni teknolojilere ve buluşlara imza atılacaktı.
Teknokent'in temeli 1998'de atıldı. ODTÜ İkizleri ve ODTÜ-Halıcı Yazılımevi binaları 2000'de tamamlandı. 12 bin metrekare kapalı alanda hizmete açıldı. Bu, Türkiye'nin ilk Teknokenti'ydi. Teknokent'e ilgisi giderek artan firmalar 2002'de yaklaşık 25 milyon YTL ciro, 2 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2005'te Teknokent'teki firma sayısı 149, araştırmacı sayısı 2 binden fazlaydı. Bu arada günlük yaşamı kolaylaştıran icatlar kamuoyunun ilgisini çekti. 2006'da iki üniversiteli otomobiller için karakutu projesi geliştirdi.Aracın dikiz aynasına yerleştirilen iki kamera, kontak açık olduğu sürece görüntü alacaktı. Bir başka buluş bilgisayardaydı. Fare ve klavyeye gerek kalmadan, el hareketlerini tanıyarak çalışması planlanan bilgisayar özürlülere kolaylık sağlamayı amaçlıyordu.
ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, dün yaptığı açıklamada Teknokent'in beş yılda 10 kat büyüyerek, dünyadaki teknoparklar içinde ilk yüzde 25'lik dilimde yer aldığını söyledi.
Teknokent'in 2002'de 25 milyon dolar olan cirosu, yaklaşık 10 kat büyüyerek 250 milyon YTL'ye çıkmıştı. 2005'te 149 olan firma sayısı 195'e ulaşmıştı. Yedi yıl önce 12 bin metrekarelik alanda hizmet verirken, şimdi 80 bin metrekarelik kapalı alan vardı.
Teknokent'in AB ülkeleri, Uzakdoğu ülkeleri, ABD, Türki cumhuriyetleriyle
İsrail ve Katar gibi ülkelere teknoloji ihraç ettiğini belirten Akbulut şöyle konuştu: "2015'te 260 bin metrekarelik kapalı alana ulaşmayı hedefliyoruz. Temmuz 2007 verilerine göre, Türkiye'deki 26 teknoparktaki toplam firma sayısı 800'e yaklaştı. ODTÜ Teknokent'te bugün itibarıyla 195 firma faaliyet gösteriyor. Bu rakamı 2015'te 400 firmaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar Sanayi Bakanlığı'ndan 2 milyon dolar, özkaynaklardansa 45 milyon dolar yatırım yapıldı."
Rektör Akbulut şöyle devam etti: "Teknokent'te 2 bin 209 Ar-Ge personeliyle birlikte toplam 5 bin 246 kişi görev yapıyor. Nitelikli personel sayısını 2015'te 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz."
Genç girişimcilere üç yıllık destek
Tüm dünyada, teknokent olarak nitelenen bölgeler başta yazılım geliştirme olmak üzere, elektronik, savunma sanayi sektörlerinde çalışan firmaların bir araya toplanmasıyla oluşuyor. Şu anda bilinen en büyük teknokent ABD'deki Silikon Vadisi. Türkiye'nin ilk teknoloji geliştirme bölgesi ODTÜ Teknokent, projelerini gerçekleştirmek isteyen genç girişimcilerin, üç yıl boyunca bütün masraflarını karşılıyor. Girişimcilere Teknokent'te bir ofis tahsis ediliyor. Ayrıca, Sanayi Bakanlığı tarafından 50 bin dolar faizsiz teşvik kredisi sağlanıyor. ODTÜ'nün KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi'yle ortak yürüttüğü çalışmada, gençlerin, kira, elektrik ve telefon giderleri de karşılanıyor. Girişimciler, istedikleri uluslararası fuarlara ücretsiz katılabiliyor. ODTÜ Teknokent'in yüzde 52'si bilişim sektöründe, yüzde 23'ü savunma sanayisinde faaliyetlerini sürdürüyor.
(Radikal, aa)