Teröre karşı en güzel cevap Hakkâri'den geldi
Bombalara inat

Yaylada müsabaka
Her gün ölüm haberlerinin geldiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanlar, teröre inat hayatın güzelliklerini yaşamak istiyor. Hakkâri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün 3 bin 700 rakımlı Berçelan Yaylası'nda düzenlediği Spor Şenliği'ne katılan gençler unutulmayacak bir gün geçirdi.
'Tedirgindik ama...'
Terör nedeniyle 20 yıldır kimsenin çıkamadığı yaylada eğlenen gençler, gece de çadırlarda kaldı. Gençlik Spor İl Müdürü Akdağ, "Hakkâri'nin adı olaylarla anılmayacak" dedi. Herkes İçin Spor Federasyonu temsilcisi Besi: Operasyon haberleri nedeniyle tedirgindik. Ama her şey çok güzeldi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ- Sınır ötesi operasyonun gerilimi arttırdığı, her gün ölüm haberlerinin geldiği Güneydoğu Anadolu'daki 3 bin 700 rakımlı Berçelan Yaylası'nda dün Spor Şenliği düzenlendi. 20 yıl terör olayları nedeniyle çıkışın yasaklandığı yayladaki Hakkâri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü etkinliğinde halaylar çekildi, futbol maçları oynandı, kayakçılar yarıştı. Doğa yürüyüşünde ise çiçeklerle süslü alanlardan geçildi.
Çıkılmasına valilikçe üç yıl önce izin verilen yaylada ilk şenlik geçen yıl yapılmıştı. Berçelan Spor Şenlikleri'nin ikincisi, katılımın daha az olmasına karşın coşkulu geçti. Hakkâri Gençlik Spor İl Müdürlüğü, iki günlük şenlik için 24 koyun kestirip, kazanlar dolusu pilav yaptırdı. Yaylaya çıkan yaklaşık 300 kişiye, kavurma, pilav, cacık ve karpuz ikram edildi. Şenliğe katılanlar geceyi, yaylada kurulan 20 çadırda geçirdi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından yaklaşık bir kilometrelik doğa yürüyüşüyle başlayan şenlikte, daha sonra kar kalınlığının yer yer iki metreyi bulduğu Seyithan Gölü çevresinde, 35 sporcunun katıldığı 1200 metre Alp Disiplini Kayak Yarışması yapıldı. Kızların oluşturdukları iki ayrı takımın, futbol maçı da ilgiyle izlendi.
'İsviçre'den sonra ikinci'
Berçelan'a çıkan öğretmenler, öğrenciler, kurum amirleri ve vatandaşlar, Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekip eğlendi. Ayrıca atletizm, bisiklet yarışmaları yapıldı, güreş müsabakaları düzenlendi.
Gençlik Spor İl Müdürü Sadi Akdağ, Berçelan'da şenlik düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Amaçlarının Hakkâri'nin sahip olduğu doğal güzellikleri, Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak olduğunu belirten Akdağ, "Yayla turizmini geliştirmek ve insanları doğayla bütünleştirmek için bu tür etkinliklerimiz sürecek. Sosyal etkinlikler sayesinde, Hakkâri'nin adı olaylarla değil güzelliklerle anılacak. İsviçre'den sonra dünyanın en güzel turizm merkezi Hakkâri'dir" dedi.
Herkes İçin Spor Federasyonu temsilcisi Fatih Rüştü Besi ise her şeye rağmen Hakkâri'de yaşamın güzellikleriyle devam ettiğini göstermek istediklerini anlattı. Besi, bu yıl etkinlik öncesi artan olaylar ve sınır ötesi operasyon olasılığı nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi:
"Buna rağmen bu yıl da etkinliğimiz çok güzel geçti. Halaylar çekildi, spor karşılaşmaları yapıldı. Gece kamp yapıldı. Etkinlikle şehrimizin güzelliklerini dünyaya tanıtmayı hedefledik."
Hakkâri'de önemli turizm potansiyeli olduğunu anlatan Hakkâri Genç İşadamları Derneği Başkanı Erkan Ertunç, "Altı-yedi ay kış yaşıyoruz. Bahar geldiğinde doğa canlanıyor diye sevinirken maalesef tekrar çatışma ortamı başlıyor. Oysa doğal güzellikleri çok ve turizm potansiyeli yüksek bir şehrimiz var. Yamaç paraşütü, rafting, kayak yapılabilir. Bir fırsat olsa, çatışmalar sona erse bunu herkes görecek" görüşünde.
Hakkâri Cilo Doğa Derneği Başkanı Halit Soydan da umutlu konuştu:
"İnsanların özlemi şu; şartlar, koşullar ne kadar zor olursa olsun, daha güzel yaşamak istiyorlar. Burada düzenlenen etkinlik de bunu anlattı."