İtfaiyede duman faciası

İtfaiyede duman faciası
İtfaiyede duman faciası

Sultanbeyli?deki yangında dört itfaiyeci dumandan zehirlenerek kendilerini dışarı attı. Mustafa Arabacı (üstte) kurtarılamadı. İşçi Hüseyin Çekiç de (altta) elektrik çarpması sonucu öldü. FOTOĞRAF: M. AKİF ERDEM

İSTANBUL - İtfaiye, dün iki acı birden yaşadı. Sultanbeyli’de bir halı mağazasında çıkan yangında 29 yaşındaki itfaiye eri Mustafa Arabacı, maskesi düşünce yoğun dumandan zehirlenerek öldü.  Eyüp’te ise  Eyüp İtfaiye Müfrezesi’nde bakım yapan taşeron işçi Hüseyin Çelik elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iki olayla ilgili olarak bilirkişiye başvurulacağını belirtirken, itfaiyecilerin ‘maskesiz’ yangın alanına girdikleri iddiasını yalanladı. 

Alevlere daldılar
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan verilen bilgiye göre dün saat 09.40’ta Sultanbeyli’de iki ay önce açılan İlhanlar Halı Mağazası’nda yangın çıktığı ihbarı geldi. Çevre sakinleri ise yangının saat 08.30 sıralarında çıktığını söyledi. Sultanbeyli İtfaiye Grubu’na bağlı ekipler beş dakika sonra yangın yerine ulaştı. Mustafa Arabacı, Ali Üreyil, Yaşar Üresil ve İshak Özel alevlerin içine girerek yangına ilk müdahaleyi yaptı. Ancak dört itfaiye eri de içerdeki yoğun dumandan etkilendi.
Zehirlenen itfaiye erleri kendilerini zorla dışarı attı. Son gücüyle dumanlardan kurtulan Mustafa Arabacı dizleri üzerine yere düştü. Mustafa Arabacı’ya ilk müdahaleyi meslektaşları yaptı. İtfaiye erleri özel Ersoy Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak Mustafa Arabacı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Şehit olan arkadaşımızın içeride düştüğü için oksijen tüpü ve maskesi çıkmış. O nedenle dumandan daha fazla etkilenmiş ve hayatını kaybetmiş. Tabii bunlar şifahi bilgi. Teknik bilgiler, ancak araştırma bittikten sonra verilebilir. Yanan halılar sentetik olduğu için çıkan duman zehirli oluyor” dedi.  Hastanelik olan diğer üç itfaiyeciden birinin durumu da kritik. 

‘Kaçak vardı, uyarmıştık’
Aynı saatlerde Eyüp İtfaiye Müfrezesi’nde bakım yapan ve BİMTAŞ adlı taşeron firmada çalıştığı öğrenilen işçi Hüseyin Çekiç de elektrik akımına kapıldı. Kalp krizi geçiren Çelik kurtarılamadı. Belediye İş Sendikası 5 nolu Bölge Başkanı Nihat Altaş, olayın cinayetten farksız olduğunu belirtti. Aktaş, “Hüseyin Çekiç adlı işçi arkadaşımız, BİMTAŞ adlı taşeron bir firmada yaklaşık dört yıldır hizmet veriyordu. Çekiç’in bakımını yaptığı araçlar bir yıl önce alındı. Bunlara 6 x 6 deniliyor. Bu araçlarla ilgili çeşitli sorunlar vardı. Biz bunları daha önce de Eyüp Belediyesi’ne bildirdik. Araçların direksiyonları kilitleniyordu. Hüseyin Çekiç’in ölümüne neden olan araçta daha önce de elektrik kaçağı tespit edilmişti. Uyardık ama dinlemediler. Bu yüzden de Hüseyin Çekiç elektrik akımına kapıldı” dedi. (Radikal)