İtiraf: Dişileri tutuyor erkekleri salıyoruz

İtiraf: Dişileri tutuyor erkekleri salıyoruz
İtiraf: Dişileri tutuyor erkekleri salıyoruz

Konya Hayvan Barınağı sorumlusu Ümit Börü, ?Kısırlaştırma yapamadığımız için dişileri tutuyoruz? dedi. FOTOĞRAF: MEHMET KAYHAN YILDIZ / DHA FOTOĞRAF: MURAT ASLAN / AA

KONYA - Konya Hayvan Barınağı’nda artık kısırlaştırılma yapılamadığı için sadece dişi hayvanlar alıkonuyor. İyi huylu erkekler tekrar sokaklara salınıyor! Buna rağmen barınak hayvanları sıkışık ortamda, hayatlarının tükenmesini bekliyor.
Barınağa bırakılan hayvanların salınmadan önce aşılanmaları ve kısırlaştırılmaları gerekiyor. Konya’daysa bu zincir bozulmuş durumda. Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve Konya Hayvan Barınağı Sorumlusu Ümit Börü anlattı:
“Konya ’da Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde kısırlaştırmadan sonra hayvanı yedi gün kontrol altında tutacak yer olmadığı için kısırlaştırma yapamıyoruz. Bu yüzden belediyelerin toplayıp getirdiği hayvanların, insana zarar vermeyecek uysallıkta ve erkek olanlarının aşıladıktan sonra salıyoruz. Dişilerse çiftleşip üreyecekleri için dışarıya bırakılmıyor. Hayvan barınağında tutuluyor. Barınakta yer darlığı nedeniyle hayvanların sıkışık durumda yaşamak zorunda. Halen barınakta 1700’e yakın hayvan bulunuyor. Barınağa getirilen erkek hayvanları dışarı bırakmasak sayımız bir ay içinde 4 bine çıkar.”
Börü’nün verdiği bilgiye göre barınaktaki tek sorun yer darlığı da değil: “Barınak sanayi sitesinin içinde kaldı. Ölen hayvanları bu çevrede gömüp çevresini kireçliyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile barınağın daha geniş ve modern bir yere taşınması için gerekli görüşmeleri yaptık. Belediye yer arıyor. Yani barınakta tam teşekküllü bir kısırlaştırma merkezi de yer alacak.
Sokak hayvanlarının barınaklarda toplanmasının Türkiye’de 15 yıllık mazisi var. Barınak formülünün amacı, hayvanları bir yere hapsetmek değil. Hedef toplanan hayvanların burada aşılanması, kısırlaştırılması, mümkünse sahiplendirilmesi, değilse alındığı sokağa bırakılması. İstanbul Veterinerler Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere, 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü’nde Radikal’e yaptığı açıklamada “Barınak projesi çöktü. İş taşeronlara verildi. Barınaklar toplama kampı, hapisane haline geldi. 1500 kapasiteli barınaklarda 10 bin hayvan var” demişti. (aa)