İtirafçı portresi Veysel Ateş

Şemdinli'deki Umut Kitabevi'ne bomba attığı gerekçesiyle tutuklanan PKK itirafçısı Veysel Ateş'in hayatı filmleri aratmıyor. Asker firarisi Ateş'in Yunanistan'dan Kuzey Irak'a...

HAKKÂRİ - Şemdinli'deki Umut Kitabevi'ne bomba attığı gerekçesiyle tutuklanan PKK itirafçısı Veysel Ateş'in hayatı filmleri aratmıyor. Asker firarisi Ateş'in Yunanistan'dan Kuzey Irak'a, PKK'dan KDP'ye uzanan serüveni şöyle: Manisa merkeze bağlı Sancaklı beldesi nüfusuna kayıtlı 35 yaşındaki Ateş, 15 aylık askerken, Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı'ndan firar etti. 1991'de Antalya'nın Kaş ilçesinden botla Yunanistan'a kaçan Ateş, 1997'de PKK'ya katıldı. 'Ceyhun' kod adı verilen ve örgütün Kuzey Irak'taki kamplarında eğitilen Ateş, 1999'da Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi'ne (KDP) teslim oldu.
Silopi'de sorgu
Bir süre Duhok Cezaevi'nde kalan Ateş, 11 Aralık 2000'de KDP peşmergeleri tarafından Habur Sınır Kapısı'nda Türk güvenlik güçlerine teslim edildi. Ateş, Silopi Jandarma Komutanlığı'ndaki sorgusunda şunları anlattı: "Fırında çalışmaya başladım. Yapmış olduğum lahmacun ve kebaplar Yunanlıların çok hoşuna gidiyordu. Bu nedenle polis kaçak olmama rağmen benimle fazla uğraşmadı. Daha sonra İsmail adlı bir kişi, kendisinin kebap salonu açtığını ve kendisiyle çalışmamı istedi. Bu kişinin PKK'lı olduğunu ve PKK'lı Kani Yılmaz'ı bile evinde misafir ettiğini sonradan öğrendim. İsmail beni PKK'nın içine soktu."
Ateş, Türkiye'ye iade edilmesinin ardından Diyarbakır 2 No'lu DGM'de 15 yıl hapis istemiyle tutuklu olarak yargılandı. Ateş, dört yıl önce pişmanlık yasası kapsamında serbest bırakıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7630817630810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.