İtirafçı Timurtaş yakalandı

PKK'dan 1986 yılında ayrıldıktan sonra itirafçı olup JİTEM (varlığı devlet birimlerince hiçbir zaman...

İSTANBUL - PKK'dan 1986 yılında ayrıldıktan sonra itirafçı olup JİTEM (varlığı devlet birimlerince hiçbir zaman doğrulanmayan Jandarma
İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı) için çalıştığı ve birçok cinayete adı karıştığı öne sürülen Adil Timurtaş, DEHAP Bağcılar İlçe Başkanı Lezgin Bingöl'den tehdit yoluyla para isterken suçüstü yakalandı.
Ordudan ayrıldıktan sonra cinayete kurban giden binbaşı Cem Ersever yönetimindeki JİTEM'e katıldığı öne sürülen itirafçı Timurtaş DEHAP'lı yöneticilerden tehdit yoluyla para istedi. Timurtaş, aralarında üçü Makedonyalı olan altı kişiyle birlikte DEHAP Bağcılar İlçe Başkanı Lezgin Bingöl'den önce PKK ardından da JİTEM adına tehdit yoluyla 30 bin YTL istedi. Tehdit telefonlarının artması üzerine, Bingöl, DEHAP yöneticileriyle birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Müdürlüğü'ne başvurdu.
Polis, Bingöl'den Timurtaş'a randevu vermesini istedi. Bunun üzerine önceki gün Aksaray'da Bingöl'le buluşmaya hazırlanan Timurtaş ve beraberindekilere polis operasyon düzenledi. JİTEM kimliğini göstermesine rağmen polis tarafından gözaltına alınan Timurtaş ve beraberindekiler Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Timurtaş, Hacı İnan, Abuzer Gün, Abdulvahap Demir ve üç Makedonyalının polisteki sorgulamalarının devam ettiği belirtildi. Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Timurtaş'ın Diyarbakır'a gönderileceği öğrenildi.
DEHAP'tan polise teşekkür
DEHAP İl Merkezi'nde dün basın toplantısı düzenleyen İstanbul İl Başkanı Cemal Kavak, olayla ilgili bilgi vererek, "Türkiye'de can güvenliğinin bedeli çete ile mafyalara haraç ödemekle sağlanmaya başlanmıştır. Bu ve buna benzer kişilerce tehdit edilen insanlarımızın partimize başvurmalarını istiyoruz. Ayrıca gelişmelerin sadece adli bir olay olarak değerlendirilmemesi gerekir. TBMM'de Gerçekleri Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyoruz" dedi. Toplantıda hazır bulunan Bingöl de polisin çok duyarlı davrandığını söyleyerek, "Kendilerine teşekkür ediyorum. Soruşturmanın da bu duyarlılıkla derinleştirilmesini istiyorum" diye konuştu.
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hazırlanan iddianamede Timurtaş'ın kapatılan Yeni Ülke gazetesinin Nusaybin bürosunu 1990'da yaktığı iddia ediliyor. Timurtaş'ın ayrıca JİTEM'ci Mehmet Zahir Karadeniz'in azmettirmesiyle, Mehdi Kaydu'yu 'PKK'lı olduğu için' öldürdüğü iddia ediliyor. Timurtaş'a Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Özel Harekâtlar Birliği Komutanlığı'nca 'Üstün Hizmet Madalyası' verilmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7450987450980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.