'İtirafçılar öldürdükleri eşimin taksisiyle geziyordu'

Şırnak ve çevresinde 23 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan, aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün de bulunduğu altısı tutuklu yedi sanığın yargılandığı davada, mağdur yakınları dinlendi.Faili meçhul cinayete kurban giden Ömer Cindoruk’un eşi Hanım Cindoruk ve Abdülrezak Binzet’in eşi Seyran Binzet’in ifadeleri özetle şöyle:
Hanım Cindoruk: “Benim eşimi Bedran, Abdulhakim Güven ve Cemal Yüzbaşı öldürdü. Eşimin bedeninde onlarca mermi izi vardı. Eşimi öldürenlerin bunlar olduğunu düşünmemdeki sebep, o dönem cinayetleri hep bu kişiler işlemekteydi. Eşim taksicilik yapıyordu. Eşimi kaçırdıklarında bizim taksimize de el koymuşlardı. Eşimin taksisini tanıyordum. İtirafçıların taksiyi kullandıklarını gördüm. Kuşları bile böyle öldürmezler.”
Seyran Binzet: “Eşim öldürülmeden bir yıl önce üç defa JİTEM mensubu olduğunu söyleyen Ramazan hoca isimli biri ve arkadaşlarınca gözaltına alındı. İşkence yapıldı. Eşimin o zaman kimler tarafından öldürüldüğünü bilmiyorduk. Mehmet Nuri Binzet’in kardeşi Kamil Atak’ın üzerine verdiği ifadelerde öğrendik.” (dha)