İtirafta var, soruşturmada yok

Şırnak'ın Cizre İlçesindeki kemik bulunan kazılarla ilgili gözaltına alınan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay C. T.'nin adı, daha önce itirafçı Abdulkadir Aygan'ın itiraflarında sıkça geçiyordu


ÖZGÜR CEBE

Aygan’ın itiraflarını ihbar kabul eden Van Cumhuriyet Başsavcılığı JİTEM mensupları hakkında suç duyurusunda bulunmuş; adı geçenlerden 18’i hakkında soruşturma başlatılırken, Albay C. T. bu soruşturma kapsamına alınmamıştı. Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay C.T tutuklandı

Cizre’nin Kuştepe Köyü’nde bir ihbar sonucu yapılan kazılarda 20 kemik parçası bulunmuştu. İhbarı yapan kişi eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atak’ın bazı kişileri Hizbullah’a teslim ettiğini ve bu kişilerin öldürüldüğünü anlatmıştı. Olayla ilgili Kamil Atak’ın yakalanmasından sonra cinayetlerin işlendiği öne sürülen dönemde bölgede görev yapan Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay C.T. gözaltına alınmıştı.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda gözaltına alınan C. T., dün sabah Kayseri’den karayoluyla Diyarbakır’a gönderildi. Ancak C.T’nin adı daha önce de faili meçhul cinayetlerle gündeme gelmiş ancak soruşturulmamıştı.

Üç yıllık soruşturma
Halen İsveç’te yaşayan PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın itiraflarını içeren, ‘İtirafçı-Bir JİTEM’ci Anlattı’ adlı kitabı ihbar kabul eden Van Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, itiraflarda adı geçen ve aralarında halen muvazzaf olan bazı subay ve astsubaylar ile korucu, itirafçı ve sivil istihbarat elemanlarının bulunduğu JİTEM mensupları hakında üç yıl önce suç duyurusunda bulunmuştu.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, suç yerlerinin Diyarbakır ve çevresi olması nedeniyle, soruşturma yapma yetkisinin Diyarbakır Başsavcılığı’nda olması gerektiğini belirterek evrakı Diyarbakır’a gönderdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise kitapta adı geçenlerden sadece 18 kişi hakkında ‘Çete kurmak, kasten adam öldürmek, ülke birliği ve bütünlüğünü bozmak’ suçlarından soruşturma açtı, itiraflarda sıkça adı geçen Albay C. T. bu soruşturma kapsamına alınmadı. Soruşturma evrakı daha sonra görevsizlik kararı verilerek 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderildi.
Albay C. T.’nin dosyası halen askeri savcılıkta bekletilirken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen görevsizlik kararında suç şöyle anlatılıyordu:?“‘Kitapta Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nda görevli olan şüphelilerce 1991-96 yılları arasında çok sayıda kişiyi sorgulayıp öldürdükleri iddia edilmiştir.” Kararın devamında şüphelilerin asker olması nedeniyle soruşturmanın 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’nca yürütülmesi gerektiği belirtiliyor. Soruşturmada bir süre önce intihar eden Abdulkerim Kırca’nın da adı geçiyor.
Cizre’de bulunan kemiklerle ilgili olarak PKK?itirafçısı ve eski JİTEM’ci Abdülhakim Güven gözaltına alındı. Güven daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.