İtiraz edenler Taksim için nöbet başlattı

İtiraz edenler Taksim için nöbet başlattı
İtiraz edenler Taksim için nöbet başlattı

Taksim için öngörülen 5 tünelden ilki için kazı başlayınca, Tarlabaşı ndan Divan Oteli nin önüne 400 metrelik yol ulaşıma kapandı.

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@adikal.com.tr / Arşivi

Taksim’de Cumhuriyet Caddesi-Tarlabaşı arasında 400 metrelik yolun tünel kazısı için kapanmasının ardından Taksim şantiyeye döndü. Pazartesi trafiğinin de devreye girmesi ve toplu taşıma güzergâhlarının değişmesiyle meydan dün kilit oldu. Çalışmalar 240 gün sürecek.
Pazar akşamı meydandaki PTT önünde buluşarak Taksim’in geleceğini tartışmaya açan ‘Taksim Dayanışması’ grubu ise Taksim’de nöbet tutmaya başladı. Nöbet her akşam 18.00-21.00 arasında PTT önünde devam edecek.
İtirazlar şöyle sıralandı: Kutlama veya gösteriler için Tarlabaşı ve Harbiye’den meydana kitlesel olarak çıkılamayacak. Tünelde otobüs beklerken egzoz dumanı soluyacağız. Tünele vatandaşın vergileriyle 50 milyon lira masraf yapılacak. Yayalaştırma küçük ve masrafsız müdahalelerle yapılabilirdi. Topçu Kışlası yapılırsa Taksim’deki tek yeşil alan olan Gezi Parkı da betonlaşmış ve kamuya kapatılmış olacak.