'İttifak yangın çıkmadan müdahale için bir şans'

'İttifak yangın çıkmadan müdahale için bir şans'
'İttifak yangın çıkmadan müdahale için bir şans'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Medeniyetler İttifakı Forumu?nun açılışında konuştu. FOTOĞRAF: OZAN GÜZELCE

Medeniyetler İttifakı 2. Forumunun açılışında  konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, şu mesajları verdi:
Haksız suçlamalar: Ekonomik ve finansal çalkantı, toplumların dokusuna zarar veriyor. Çok sayıda insan işsiz, aç ve kızgın. Pek çoğu günah keçileri arıyor. Ötekini suçluyor. Bu tehlikeli, hatta ölümcül bir yaklaşım. Haksız suçlamalar adil olmayan cezalandırmalara neden olabiliyor. Bir çocuk bile büyüyüp ‘onlardan biri’ olabileceği nedeniyle öldürülebiliyor.
İttifaka acil ihtiyaç vr: Genellikle BM yangınlara, yangın ortaya çıktıktan sonra müdahale edebiliyor. Medeniyetler İttifakı ile kıvılcımları, yangın ortaya çıkmadan bastırabiliriz. Bu çok önemli. Bundan dolayı İttifak’a acilen ihtiyacımız var.
Bir sonraki aşamaya taşımalıyız: İttifak bütün dünyada ses getirdi. Şimdi bunu bir sonraki aşamaya taşımamız gerekiyor. İttifak bize bir fırsat sunuyor. Çok önce yapmamız gereken bir şeyi... Kimliğe dayalı bölünmeleri, farklılıkları eskide bırakma şansını, çok geç olmadan ortak insanlık değerlerini fark etme şansını sunuyor.