İTÜ açılışında ABD'yi protesto

Eski Cumhurbaşkanı Demirel'in de katıldığı İTÜ'nün açılış töreninde bir grup, ABD'deki terör kurbanları için yapılan saygı duruşunu protesto etti.

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), dün törenle yeni eğitim-öğretim yılına başladı. Törende, terör kurbanı Amerikalılar için yapılan bir dakikalık saygı duruşu, bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Ayazağa Kampüsü'ndeki açılış töreni, 11 Eylül'de ABD'de yaşanan terör eylemlerinde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer'in de aralarında bulunduğu davetliler saygı duruşu için ayağa kalktığı sırada bir grup öğrenci, 'Kahrolsun Amerika' sloganları attı ve "Dünyanın en büyük emperyalist ülkesi için saygı duruşu yapamayın" diye bağırdı.
'Adalet duygusu zedeleniyor'
Rektör Sağlamer, konuşmasında "21. yüzyılda terörün ulaştığı boyut insanlık tarihinin yüz karasıdır. Üniversiteler dimdik ayakta durmalı. Su, elektrik parası gibi günlük problemlere çözüm arayarak, gündemi başka olaylara yönlendirmekten vazgeçmelidir" dedi. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, "Dünyanın meselesi neyse Türkiye'ninki de o olmuştur. İşte globalizasyon budur" diyerek dünyada yaşanan her olayın
Türkiye'yi etkilediğini söyledi. Demirel, Himayalar'da dolaşan karıncaları bile izleme teknolojisine sahip olan Amerika'nın
'tecavüze uğradığını' ifade etti.
Öte yandan, Selçuk, Fırat, Uludağ, Harran ve Van Yüzüncü Yıl üniversiteleri ile İzmit Yüksek Teknoloji Enstitüsü de dün yeni akademik yıla başladı.