İTÜ deprem dersi verdi

Türkiye, kötü yapılaşma nedeniyle hâlâ depremlerde vatandaşlarını yitirirken bu alanda çevre ülkelere de bilim ihraç
eder konuma geldi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye, kötü yapılaşma nedeniyle hâlâ depremlerde vatandaşlarını yitirirken bu alanda çevre ülkelere de bilim ihraç
eder konuma geldi. İTÜ Deprem Eğitim Merkezi'nde 11 ülkeden akademisyenlere depreme karşı son teknik gelişme ve bilgiler aktarıldı.
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve İTÜ işbirliğiyle 1993-2000 arasında yürütülen 'Deprem Felaketini Önleme Araştırma Merkezi Projesi' bu yıl sona erdi. Projeyle elde edilen bilgiler,
eğitim programıyla Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Moldova, Romanya, Tacikistan ve Özbekistan'dan gelen 20 uzmana aktarıldı.
İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı Statiği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Faruk Karadoğan, "Katılımcılara depreme karşı güçlendirme üzerine dünya üzerinde en son yapılmış çalışmaları aktardık" derken Sofya Üniversitesi'nden Dr. T. Stefanov, "Burada aldığımız dersleri ve bilgileri, öğrencilerimize aktaracağız. Türkiye'deki kadar sık olmasa da, Bulgaristan'da da deprem riski yaklaşık olarak aynı" diye konuştu.
Öte yandan İTÜ Deprem Laboratuvarı'nda da son yıllarda dünyanın çeşitli ülkelerinde denenen karbon lif takviyeli polimer sistemler, Türkiye şartlarına uygun şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. JICA ve NATO yürütülen projelerin destekçileri arasında. JICA ile kurulan İTÜ Deprem Laboratuvarı'nın, Japonya'nın pek çok üniversitesinden daha ileri seviyede olduğunu belirten Prof. Karadoğan, "Burası bir eğitim ve araştırma kurumu. Yapılara uygun, gerçekçi, rölatif olarak ucuz birtakım tekniklerin gelişmesi ve uygulamaya sokulması esas" dedi.