İTÜ 'engelli' okutamaz mı?

İTÜ Devlet Konservatuvarı'nın sınavlarını kazanan Ceyda Evrim Çam, 'görme engelli' olduğu için kaydının yapılmadığını belirterek, okula girebilmek için dava açtı. Sadece yüzde 5 görebilen Çam'ın avukatı da görme engelli.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Ceyda Evrim Çam, 14 yaşında, görme engelli. Doğuştan hastalığı nedeniyle gözleri ancak yüzde 5 oranında görebiliyor. Buna karşın satranç oynuyor, yüzmeye gidiyor, bilgisayar teknolojisi sayesinde kitap ve gazeteleri dinleyerek okuyor. İlkokuldan beri tek amacı ise özel derslerle öğrendiği bağlamanın konservatuvarda eğitimini almak. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Konservatuvarı'nın iki ayrı sınavını kazanan Çam, bu hayalini de gerçekleştirmek üzereydi ki 'Göremiyorsun' diye kapılar suratına kapandı. Çam, kendisi gibi görme engelli avukatı aracılığıyla dava açtı.
Önce okulla görüştü
Ceyda Evrim Çam, İTÜ Devlet Konservatuvarı'nın lise bölümünün açtığı sınavlara girmeden önce Mızraplı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanı Yrd. Doç. Afşin Emiralioğlu ile görüştü ve görme engelli oluşunun konservatuvarda okumasına mani teşkil edip etmediğini sordu. Olumsuz yanıt almayınca hazırlıklarına başladı. 21 Ağustos'ta yapılan sınavda sekiz hocanın karşısına çıkan Çam, ilk elemeyi geçti, 31 Ağustos'taki kesin kabul sınavında da aralarında okul müdürü Can Etili'nin de bulunduğu 20 öğretmenin karşısına çıktı ve 130 öğrenci içinde sınavı kazanan 40 kişi arasına girdi. Bunun üzerine okul belgelerini hazırlamaya başlayan Çam, sağlık raporu için Büyükçekmece Devlet Hasatanesi'ne başvurdu. Hastaneden, 'Bir üst sağlık kurumuna başvurması gerekmektedir' raporu verilince Bakırköy Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Öğrenci işleri servisine bu raporun gecikmesinin kayıt için engel teşil edip etmeyeceğini soran Çam'a, 'Sağlık raporunu kayıttan sonra da getirebilirsiniz' yanıtı verildi.
Kötü bir şaka gibi...
Anne Sultan Çam ile kızı Evrim 20 Eylül günü Bakırköy Devlet Hastanesi'nden aldığı, "Görmeyi gerektirmeyen konservatuvar bölümlerinde eğitim ve öğretim görebilir" yazılı raporla okula gitti. Ancak okul müdürü Can Etili'den "Raporda 'Eğitimine mani hiçbir engel yoktur' yazması gerekiyor. Hem okulda görme engelliler için altyapımız yok. Öğretmenlerimiz kabartma yazıyı bilmiyor. Hem derslerine nasıl çalışacak, nasıl gidip gelecek?" yanıtını aldı.
Dört mezun var
Bunun üzerine okul yönetimine yazılı olarak başvuran Sultan Çam, dilekçesinde daha önce aynı üniversiteden görme engelli dört öğrencinin mezun olduğunu hatırlattı ve şu anda Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Konservatuvarı'nda okuyan görme engelli öğrenciler olduğunu da belirtti. Ama okulun yanıtında '2004-2005 eğitim Öğretim Yılı Giriş Sınav Kriterleri ve Kayıt Kabul Esasları' adlı kitapçıkta yer alan "Vücut yapısında bu bölümde eğitime mani bir özrü bulanmamak" maddesine dayanarak kaydın yapılamadığı belirtildi.
İTÜ'ye girdiği düşüncesiyle Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazansa da kayıt yaptırmayıp bu hakkını da yitiren Çam, yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul İdare Mahkemesi'nde dava açtı.
'Yapılan yasalara aykırı'
Ceyda Evrim Çam'ın avukatlığını üstlenen ve müvekkili gibi görme engelli olan Mümin Özeken dava dilekçesinde Anayasa'nın 42. maddesi ile Milli Eğitim Temel Kanunu'nun ilgili maddelerinde kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakılamayacağının belirtildiği hatırlatılarak şöyle denildi: "Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayrımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kimseye, aile, sınıfa ve zümreye imtiyaz tanınamaz. İlköğretim kurumlarından sonraki eğitim kurumlarından vatandaşlar ilgi ve kabiliyetleri ölçüsünde yararlanır."
Dilekçede, 573 sayılı Özel Eğitim Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname'nin 9. maddesinde, "Özel eğitim gerektiren bireyler, ortaöğretimlerini özel eğitim okullarında ve/veya diğer genel mesleki teknik ortaöğretim okullarında sürdürürler" denildiği belirtildi. Dilekçede, "Müvekkilemin, açılan sınavları kazandığı halde sırf görme engelli oluşu nedeniyle konservatuvara kaydının yapılmaması keyfi bir tutumdur. Görme özürlü olduğu halde aynı konservatuvardan mezun olan çok sayıda kişi de bulunmaktadır" denilerek kayıt yapılmaması kararının iptal edilmesi istendi.