İTÜ mezuniyet töreninde Gezi protestosu

İTÜ mezuniyet töreninde Gezi protestosu
İTÜ mezuniyet töreninde Gezi protestosu
İTÜ mezuniyet töreninde Gezi Parkı olaylarına destek veren grupla karşıt görüşlü gruplar arasında gerginlik çıktı.

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2012-2013 Akedemik Yılı Lisans Mezuniyet ve Diploma Töreni İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'nde bulunan stadyumda yapıldı.

Öğrenciler, tartan pistte yapılan tören yürüyüşü sırasında Gezi Parkı eylemlerine destek veren pankartlar açarak "Bu daha başlangıç mücadeleye devam, "Her yer Taksim her yer direniş sloganları attılar. Protestolara, öğrencilerin aileleri ve öğretim üyeleri de alkışlarıyla destek verdiler. Öğrenciler, İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca'nın kürsüde konuştuğu sırada ise sırtlarını dönerek rektörü protesto ettiler.

"KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYİN"
Mezuniyet töreninden duyduğu memnuniyeti dile getiren İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca ise, "Kimseyi yabancılaştırmayın. Ötekileştirmeyin. Dışlamayın. Çünkü siz üniversite mezunusunuz. Eleştirel düşünün. Yolunuz açık olsun" diye konuştu.

KARŞIT GRUP ÖĞRENCİLERİ PROTESTO ETTİ
"Polise uzanan eller kırılsın" solaganı atan bir grup, tören alanın dışında öğrencileri protesto etti. Tel örgünün iki tarafında kısa süreli gerginlik yaşandı.

İTÜ, 240'ncı mezuniyet yılında, 12 fakülteden toplam 2411 öğrencisini mezun etti.

DHA - Hakime TORUN


  http://www.radikal.com.tr/1140997114099716

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cehalet de cehalet. - Berçben

  Kim okulunu kime yedirmiyorlarsa... Öğrenci olarak giremeyeceğiniz okula ancak böyle elinizde taşlarla girerek nasıl tıynette olduğunuzu bize gerek kalmadan siz kendiniz gösteriyorsunuz.

  ... - k-a-o-s

  Aaaa ben bu rektörü hatırladım....GDO'lu pirinçten...

  HANGİ KARŞIT GÖRÜŞMÜŞ BU? - mgalois

  Radikal haberleri doğru ver. Bu cümleyi 8. defa yazıyorum. Saldıranlar ve akabinde sopayı yiyenler faşist. Karşıt görüşler arası bir çatışma yok, FAŞİST SALDIRI VAR!

  Gazeteci!... - cenkay

  Ey Radikal insanları! Eğer işine geldiği şeyi evirip çevirip basan bir tuvalet kağıdı üretmek istemiyorsanız konuları araştırıp gündeme getiren gazeteciler, eğilip bükülmüş başlıkları düzeltebilecek editörler istihdam ediniz. "İKİ GRUP KARŞI KARŞIYA GELDİ" ne demek yahu? Firavunun beslemeleri yandaş rektörün görmezden gelmesinden faydalanıp İTÜ mezuniyet törenine saldırdı. Bir grubun başka bir gruba saldırdığı bir durumda "gruplar karşı karşıya geldi" diye başlık atarsanız bu en azından "taraflılık" olur! Haa bu arada İTÜ'nün kapısında simit satabilecek kadar bile zihni olmayan muhteremler "bu okulu size yedirmeyeceğiz" diye bir pankart hazırlayıp da gelmişler okulu basmaya, bir buçuk aydır gördüğüm en komik pankart bu..:-) İTÜ'lülerin mesajlarındaki mizahı yaya bıraktı.

  nasıl girdiler? - mngeng

  Dün İTÜ'deki karşıt grubun İTÜ'ye nasıl girdiği, stat kapısını nasıl açtığı, İTÜ'nün en hızlı büyüyen kadrosunu dolduran güvenlik görevlilerinin neden bu kadar pasif kaldığı da benim için ciddi birer soru. Zira öğrenci kartım olmadan kampüse girmek istediğim gün "Rektör olsan içeri sokmam" diye beni kovalayan güvenlik neredeydi?

  Sanmayın ki... - xterso

  Üzerlerine pala ile saldırılan insanlar hep böyle sessiz kalırlar, kalacaklar. Uygulanan şiddet arttıkça şiddet görenler de elbet bir gün kendilerini savunma durumunda kalacaklar. Herkes kendi önlemini alır, insanlar canlarını sokakta bulmadı, gözü dönmüş tosuncuklara da pisi pisine kaptırmazlar. Şiddet şiddeti doğurur. Herhalde Tayyibin istediği de bu.

  ORADAYDIM - KVU

  Törene şahit oldum, orada AKP gençlik kolları örgütlenmiş ve töreni provoke etmek için yollanmıştı. 30 kişilik bir grup Tayyip pankartları ile stadın Güney Batı kısmından zorla içeri girmeye çalıştı. Törene çıkan öğrencileri yuhladılar, "dik dur eğilme ... " diye bildiğimiz malum sloganı attılar ve bu duruma tepki gösteren velilere taş ve pet şişe attılar. Veliler sinirlenip sahaya inince ortalık karıştı. Bir anda bir kaç yüz kişi grubun üstüne yürümeye başladı. Güvenlikçiler araya girdi bu grubu uzaklaştırdı. 10 dakika sonra bu grup bu sefer Güney doğu kapısında zorla girmeye kalkıştı yine ortalık karıştı. Kısacası abileri tarafından provokasyon için gönderilmişlerdi, bu çok açıktı. Ardından Rektör çıktı sahneye, inanılmaz bir protesto ile karşılaştı. Tüm öğrenciler (2000 mezun) Rektöre sırtını döndü ve dakikalarca yuhladılar. Veliler de katıldı buna. Stadyum adeta protestodan yıkıldı. Ben bir Rektörün böyle şiddetli protesto edildiğini hiç görmemiştim. Rektörün sesi titredi resmen, bir ara ağlayacak zannettim. Protesto o kadar şiddetliydi ki, "Yandaş Rektör İstifa" sloganları inledi. Olaylar burada bitti, sonra mezunların diplomalarına sıra geldi. Rektör kayboldu gitti. Her öğrenci grubunun çok mizahı pankartları vardı. Bazıları gaz maskesi ile sahneye çıktı. Her yer direniş her yer Taksim sloganları bir ara yine stadyumu inletti.