İTÜ: Pirinçler için verdiğimiz 'GDO'lu' raporu geçersiz

İTÜ: Pirinçler için verdiğimiz 'GDO'lu' raporu geçersiz
İTÜ: Pirinçler için verdiğimiz 'GDO'lu' raporu geçersiz
Mersin Limanı'nda ele geçirilen ve İTÜ tarafından "GDO'lu" olduklarına dair rapor verilen pirinçlerle ilgili olarak üniversiteden bir düzeltme geldi. İTÜ, "süreçteki usul ve deneysel kurgu hataları" nedeniyle daha önceki raporun teknik olarak geçersiz olduğunu duyurdu.

İSTANBULMersin Limanı'nda ele geçirilen pirinçlerle ilgili GDO tartışması devam ediyor. Bugün konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in daha önce, ‘hatalı’ dediği ‘pirinçler GDO’lu’ diyen rapor için, bizzat raporun verildiği İTÜ’den de benzer bir açıklama geldi. İTÜ’den yapılan yazılı açıklamada, laboratuar incelemelerinde hata yapıldığı belirtilerek, “Süreçteki usul ve deneysel kurgu hataları nedeniyle” daha önce verilen raporun ‘teknik olarak geçersiz’ olduğu duyuruldu.

Mersin’de ele geçirilen ve İTÜ’nün bir raporla kamuoyuna GDO'lu olduğunu duyurduğu pirinçlerle ilgili olarak üniversiteden geri adım geldi. İTÜ Rektörlüğü, Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'ndeki laboratuar incelemesinde hata yapıldığını kabul etti.
Rektörlük tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Raporların incelenmesi için rektörlüğümüz tarafından kurulan komisyon, süreçte usul ve deneysel kurgu hataları olduğunu saptamıştır" denildi. Daha önce açıklanan sonuçların teknik olarak geçersiz olduğunu ilan eden İTÜ, sorumlu kişinin açığa alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.


'SONUÇLAR TEKNİK OLARAK GEÇERSİZ' Açıklamada, şöyle denildi: "Konunun kamuoyundaki hassasiyeti nedeniyle MOBGAM tarafından verilen raporların incelenmesi için Rektörlüğümüz tarafından kurulan komisyon, süreçte usul ve deneysel kurgu hataları olduğunu saptamıştır. Verilen raporlarda uygulanan deneysel yöntemlerin, pirinçlerde saptandığı iddia edilen GDO'nun kontaminasyondan kaynaklandığı riskini değerlendirecek kurguda oluşturulmadığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla MOBGAM tarafından verilen raporlarda belirtilen sonuçlar teknik olarak geçersizdir. Bu hususlara istinaden sorumlu kişi hakkında soruşturma başlatılmış ve soruşturma sonuçlanana kadar görevinden açığa alınmıştır. Konunun yargıya intikal etmiş olması nedeniyle her türlü hukuki hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederiz." 


TARIM BAKANI UYARMIŞTI
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, pirinçler için “GDO'lu” tespiti yapan laboratuar sonuçlarında hata olduğunu söyleyerek, “Bir üniversitenin laboratuarından kaynaklanan yanlış teşhis var. Onun da bugün, yarın açıklamasını yapacaklar muhtemelen” demişti. 


Radikal.com.tr ve Ajanslar