İTÜ'de asistanlar rektörlük binasını işgal etti

İTÜ'de asistanlar rektörlük binasını işgal etti
İTÜ'de asistanlar rektörlük binasını işgal etti
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde işten atılan meslektaşlarına destek olmak isteyen asistanlar Rektörlük binasını işgal etti.

Radikal.com.tr - İstanbul Teknik Üniversitesi'nde güvencesi talebiyle eylem yapan araştırma görevlileri, İTÜ Maslak Kampüsü Yemekhanesi önünde toplanarak Rektörlük binasına yürüdü.

YÖK Başkanı ile görüşüp söz almalarına rağmen İTÜ Rektörü Karaca’nın işten çıkarılanları geri almadığını öne süren İTÜ'lü asistanlar ve onları destekleyen öğrenciler rektörlük binasına girerek dev bir pankart astı.

"Hocasıyla, öğrencisiyle, idari personeliyle, asistanıyla, taşeron işçisiyle bu üniversite bizimdir" diyen İTÜ'lüler Rektörlük binasını işgal etti.

Asistanlar ve onlara destek veren öğrenciler, isteklerini “İşten çıkarılan tüm asistanların işe geri alınması; özlük haklarının gaspına son verilmesi; 33a kadrosuna geçişlerin önünde gayri hukuki bir şekilde engel teşkil eden tüm kararların kaldırılması ve bu kadroya geçiş kararları daha önce olduğu gibi yine bölümlerin iradesine bırakılması” olarak açıklıyor.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ’la görüşen asistanlar, Rektör Mehmet Karaca’yla görüşme sözü alınması üzerine yaklaşık 1.5 saat süren eylemlerine son verdi.


  http://www.radikal.com.tr/1127073112707310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @omerL. - noviembre

  kusura bakma ama hiçbir şey bildiğin yok. "taşra"da görev yapacak bir asistan olarak diyebilirim ki, bir üniversitede öğretim elemanı bulunmaması başta YÖK'ün ardından da o üniversite yönetiminin kabahatidir. Başka bir üniversitedeki asistanların değil!

  ÖmerL ve haberdeki hata - fade

  ÖmerL işin içindeyim diyerek ortalığı aydınlatıyormuş gibi yapıp karartmaktadır. 50/d bir burs değil istihdam biçimidir. Bu hem yasal olarak böyledir hem de pratik olarak. Yasal boyutu YÖK kanunu 50/d fıkrası açıkça söylemektedir. Lisansüstü öğrenim görenler bu madde gereğince yardımcı öğretim elemanı kadrosuna atanırlar. Sosyal sigorta ve emeklilik gibi özlük hakları ve istihdam biçimleri itibariyle devlet memuru statüsündedirler. İşin pratik boyutuna göre ise görev tanımı muğlak olan 50/d?li asistanların pek çok üniversitede 9-5 mesai yapması ve kayıt danışmanlığından ders vermeye kadar pek çok görevi ifa etmesidir. Çalışma karşılığı burs verilmez ücret verilir. Gerek görev tanımları gerekse hukuki statüleri açısından 33/a kadrosundaki asistanlarla hiçbir farkları yoktur; iş güvencesi hariç. Bir kamu kurumu içinde aynı işi yapan ve aynı statüde olan görevlilerin farklı iş güvencelerine sahip olmasının kendisi hukuksuzdur. İşgal konusuyla ilgili olarak haberdeki "Yök başkanı ile görüşüp söz almalarına rağmen geri alınmadıklarını öne süren..." ifadesi tamamen yanlıştır. Mesele "söz almak" değildir. Daha önemlisi, 50/D'li asistanlar hiçbir şey "öne sürme"mektedir. Yaptıkları YÖK Genel Kurulu'nun 01.02.2013 tarihli ve 2013.01.35 sayılı kararı gereğince kadrolarına geri atanmalarının gerektiğini rektörlerine "hatırlatmak"tır. Aynı rektör kadro ilişiklerini keserken, YÖK'ün bir görüş yazısını gerekçe göstermiştir. Ancak yine YÖK'ün kadro iadesi için yönetmelik değişikliği öngören son GK kararını bu kez "resmi gazatede yayınlanmadı" bahanesiyle 2 aydır uygulamamaktadır.

  @keryil - omerL.

  Kusura bakmayın ama konuyu harika çarpıtmışsınız. Bir kere, "okulun somurmek icin ilan vermesi okulun ayibidir" cümleniz ilk yanlışlardan biri. Okullar akademik kadro ilanlarını verirken kendi kafalarına göre hareket etmezler, sürecin içinde olan biri olarak söylüyorum bunu size, YÖK'e başvurulur, yök sizin 33a ile mi 50d ile mi alacağınıza karar verir, siz de okul olarak almak zorundaysanız 50d mi 33a mı bakmadan alırsınız. Sonrasında, 50d bir burs sistemidir, istihdam sistemi değil. O halde üniversiteler kısmi zamanlı çalışan tüm öğrenciler ebediyete kadar orda kalsın? Bakın bu söylediğim kulağa ne kadar absürd geliyor değil mi? İkinci olarak "tum isverenler sadece asgari ucretten istihdam saglamaya baslarsa" cümleniz. "Eğer ki"lerle konuşacaksak ben de bir sürü ütopik düşünce uydurabilirim. Dediğiniz durumda, ki uç bir durum zaten, çalışana sözde "seçenek" bırakmak absürd olandır. Ayrıca, kimse 50d'ye mahkum edilmiyor, kimse seçeneksiz değil. Anadoluda açılmış onlarca üniversite eleman bulamamaktan bölüm açamıyor. Hem ITU olsun, hem istanbul olsun, hem her şeyim olsun hem de 33a olsun. Kusura bakmayın ama yok öyle bir dünya. 50d'li mezun olduktan sonra, özellikle günümüzde, hiçkimse kolay kolay yrd. doç. kadrosu bulamadım ben diye işsiz kalamaz eğer isterse. Biz aylarca hoca bulamadık, bunu bilmiyorsunuz tabi. Neden? Çünkü gayet normal bir yerde olmamıza rağmen 33s kadrolu doktorasını bitirmiş kişiler daha küçük bir yere tenezzül etmiyor. Bu ülkenin her yerinin akademisyene ihtiyacı var. Bazen fazla da olsa fedakarlık yapmak gerekiyor.

  peşin hüküm vermeyelim - massala

  Bilmeyenler için birkaç şey söylemek gerek sanırım. Büyük üniversitelerde öğrenci olmadan asistan olarak üniversiteye giremezsiniz öğrenci olduğunuzda da 50d kadrosunda atanır doktora bitene kadar çalışabilirsiniz. Kısacası bu bir çıkmazdır, başka şansı yok girenin mecbur 50d oluyor. Üstüne, bir kişi 30 yaşlarında doktorasını bitirir bunca yılını akademik gelişme ve kariyere adamış, kendisini çok yönlü geliştirmiş B2, C1 seviyelerinde yabancı dil bilen bilim insanlarına hadi eyvallah demek etiğe aykırıdır. Bir an evvel genç akademisyenlerin özlük hakları geri verilmelidir.

  50de, de de kime de... - p450

  Durumu biraz açalım. 50d kadrosunda olan asistanların eğitim süresince atandıkları mevzu doğrudur. Ama bu memleketin birkaç üniversitesi haricinde eğitim süreleri bittiğinde, ya ihtiyaca binaen, ya da dayıları varsa yrd doç olarak, amcaları varsa 33a kadrosunda arş. grv. olarak atanmaktalar. Dayısı amcası olmayan ise kendileri ile aynı işi gören aynı zorlukları çeken 33a lılardan farklı olarak 35'inde işsiz kalıyorlar. Ben, 33a lı olarak bu rezilliği kınıyorum!

  kızacaksınız ama - noname99

  Eminim İTÜ rektörünün siyasi bağları vardır. Eminim kardolaşma vs de vardır. Bunların hepsini biliyoruz da sevgili asistan arkadaşlar şunu sormadan edemiyorum. Coğunuz 2 3 sene master yapıp sonra aynı hocalarla doktoraya devam ettiniz di mi? Evet coğunuz için durum buydu. Sonra 6 7 sene doktora hakkı verildi. Aynı hoca benzer projeler. Peki nerdeyse 8 10 senelik yüksek öğretim hayatınızda neden 100 sayfalık bir tez çıkartacak kadar malzeme yok elinizde? Hepinizin mi hocası kötüydü hepinizin mi özel hayatı ters gitti? hepinizin mi deneyleri çalışmadı? Hepiniz mi yurtdışında 2 sene deney yaptınız? Birazda çuvaldınızı kendinize batırsanız.

  @omerL - keryil

  zira ihtiyac sahibi olmak dilini tutmayi gerektirmez. okulun somurmek icin ilan vermesi okulun ayibidir, basvuranlarin degil. aksi takdirde mesela bir gun tum isverenler sadece asgari ucretten istihdam saglamaya baslarsa "basvurmasaydin o zaman, bilmiyor muydun asgari ucret oldugunu" diyebilir miyiz? bunu soylememiz ortada kotu niyetli bir tezgah, bir ayakoyunu oldugunu degistirir mi? ortada bir "opsiyon" yok, bir "gecis" var. guvenceliler vs. guvencesizlerden degil, artik kimsenin guvenceli ise alinmamasi ve mevcut stoklarin da eritilmesinden bahsediyoruz. isveren her kafasina eseni yapamaz, isci de isverenin her tur sartini kabul etmekle issiz kalmak arasinda birakilamaz. sendikalarin varlik sebebi budur, sinif catismasinin da anlami budur. mesela hukumet uyeleriyle imkb100 ceo'larinin ayni insanlar olmamasina ozen gostermemizin sebebi de budur, otorite sahibine kendi otoritesini denetleme yetkisi verilmez. isveren otorite sahibidir, elinde insanlarla oynayabilecegi bir guc vardir, haliyle baskalari tarafindan denetlenmek zorundadir. yoksa niye asgari ucret diye bir kavram olsun degil mi, istemeyen basvurmazdi yani?