İTÜ'de ek harç ayıbı

İstanbul Teknik Üniversiteli (İTÜ) 14 öğrenci, yeni kayıt olacak öğrencilerden alınan 'ek hazırlık harcı' adı...
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversiteli (İTÜ) 14 öğrenci, yeni kayıt olacak öğrencilerden alınan 'ek hazırlık harcı' adı altındaki 'zorunlu bağış' uygulamasına karşı velileri uyardıkları için okuldan uzaklaştırıldı.
Velileri 'Dilekçe vererek bu bağışı ödememe hakkınız var' diye bilgilendiren öğrenciler önce polis tarafından dövülerek gözaltına
alındı. Daha sonra üniversitenin başlattığı soruşturma sonucu okullarından bir dönem uzaklaştırma cezası aldı. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etmek isteyen öğrencilerden sadece ikisi bunu yapabildi. Çünkü öğrenciler yine 'harç' sorunuyla karşılaştı. 12 öğrenci mahkemeye başvurmak için gereken 60 milyonluk harcı
bulamadığı için cezaya itiraz edemedi. Öğrencilerin girişimi sayesinde 200 öğrenci
'zorunlu bağış' ödemekten kurtuldu.
Bağışlar kaynak için
İTÜ'deki bu olay kayıtlar sırasında yaşandı. Eylül ayının ortalarında İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu'nda başlayan kayıtlar sırasında hazırlık öğrencilerinden harç dışında bir de 'ek hazırlık harcı' adında 180 milyon lira istendi. Okul yönetimi yeni kayıt yaptıran öğrenci velilerine bu harcın zorunlu olduğunu söyledi.
Ancak, bu harç tıpkı ilk ve ortaöğretim okullarında olduğu gibi İTÜ Vakfı adına alınan 'zorunlu bağışlar'dı. İsteyen öğrencilerin parayı ödememek için rektörlüğe dilekçe vermeleri yeterliydi.
Üniversiteye ilk kez adım atan öğrenci ve velileri bu haklarından haberdar etmek isteyen 'tecrübeli' öğrenciler, bunun için açtıkları masada bu bilgiyi veli ve öğrencilere iletmeye başladı. Okul yönetimi haberdar olunca, polise haber verilerek öğrenciler apar topar gözaltına alındı. Dövülerek Harbiye Karakolu'na götürülen öğrencilerin evlerinde ve kaldıkları yurtlarda arama yapıldı.
Suçlama ve savunma
İTÜ yönetimi uzaklaştırma gerekçesi olarak şunları gösterdi: "Kayıt yaptıran öğrencileri idareye karşı toplu eylem yapmaya zorlamak, okul müdürüne fiili saldırıda bulunmak, üniversitemizin eğitim-öğretim özgürlüğünü engellemek."
Hiç kimseye saldırmadıklarını, o sırada okulda eğitim olmadığı için eğitim-öğretimi engellemelerinin mümkün olmadığını belirten öğrenciler ise şunları söyledi:
Özge Ozan (İnşaat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi): Hiçbir gösteri yapmadığımız halde çok sert bir müdahaleyle karşılaştık. Polisler beni zorla eski kaldığım yurda götürdüler. Herkesin ortasında dolabımı karıştırdılar. Sadece 180 milyon için bize bunları yaşattılar. Okuldan bir dönem
uzaklaştırılmak demek benim için bir yıl kayıp anlamına geliyor. Ayrıca bu durum sicile işlendiği için geleceğimi de etkileyecek.
'Yönetimin derdi para'
Ufuk Pektaş (Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi): Polisin saldırısının ardından sağ gözümde görme bozukluğu çekiyorum. Biz bu uyarıda bulunduğumuz için bu kadar sert bir müdahaleyle karşılaşağımızı ummuyorduk. Tek suçumuz insanlara haklarını hatırlatmaktı. Okul yönetimi para kaybetmekten korktuğu için öfkelendi ve polisi çağırdı.
Ali Demirhan (Elektrik Bölümü 2. sınıf öğrencisi) Müdahale sırasında başım yarıldığı için beş günlük iş göremez raporu aldım. Okul yönetimi kaynak sağlamak için yeni kayıt yaptıran öğrencileri kandırıyordu.
Biz okula gittiğimizde bazı veliler kara kara düşünüyordu. Bu parayı ödemekte çok zorlanacak veya ödeyemeyecek insanlar vardı. Onları bu haktan haberdar etmeyip, zorunluymuş gibi gösterilmesine engel olmak istedik. Her şeye rağmen bunda başarılı olduk sayılır.
***
'Harç vermek zorunlu değil'
İstanbul Teknik Üniversitesi yöneticileri yaşanan olaylarla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Bu katkı payına üniversite Yönetim Kurulu tarafından karar verildi. Öğrenciler kayıt sırasında bu harcı ödemek zorunda değil. Para ödemek istemeyen öğrenciler, gerekli başvuruda bulunarak ödemeyebilir. Bunun yanı sıra hazırlık bölümünde kaliteli bir yabancı dil eğitimi için anadili
İngilizce olan 30 öğretmen aldık. Bunun için kaynağa ihtiyacımız var. Devletin eğitime katkısı belli. Öğrenciler de kaliteye sahip çıkmalı. Öğrenci kimliğine uygun davranmalı."